Gündem
22 Eki 2011 16:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:55

KARDEŞE VEDA! HİKMET BİLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI!

Kansere yenik düşen Gazeteci Hikmet Bila, sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

1,5 yıldır tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşen Gazeteci Hikmet Bila, bugün toprağa verildi.

Bila için Teşvikiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Tören öncesi gazetecilere açıklama yapan ve taziyeleri kabul eden Hikmet Bila'nın kardeşi gazeteci Fikret Bila, sadece kendisinin değil, bütün gazetecilerin ağabeyi olan Bila'nın çok iyi bir insan olduğunu söyledi.

“Benim ilk öğretmenimdi” diyen Fikret Bila, “Her şeyi ondan öğrendim. Yüzündeki tebessümün altında acılar yatar. Ailesi ve dostları üzülmesin diye acıları toplar ve kendi içine atardı. Son nefesini verirken o tebessümü içindeydi. Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde yatsın. O, benim her şeyimdi” diye konuştu.

Hikmet Bila'nın eşi Gülde Bila da eşinin hem çok iyi bir baba hem de çok iyi bir gazeteci olduğunu belirterek, onun bilgisini, çevresiyle paylaşmayı sevdiğini anlattı. Gülde Bila, eşi Hikmet Bila'yı erken yaşta kaybettiklerini, çok özleyeceklerini ifade etti.

Cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile bazı milletvekilleri ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Dömirören, gazeteci Altan Öymen'in de aralarında bulunduğu, medya, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Cenaze töreninin ardından Bila'nın naaşı, Ulus Mezarlığı'na defnedildi.

Hikmet Bila kimdir?

1954 yılında Zonguldak’ta dünyaya gelen Bila, 1975 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1986’da Milliyet Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Bila, aynı gazetede sekiz yıl yazı işleri müdürlüğü ve dört yıl yayın koordinatörlüğü yaptı. Milliyet Gazetesi’nin ardından NTV’ye geçen ve 3 yıl süreyle bu kanalda yayın koordinatörlüğü ve danışmanlık görevlerini yürüten Bila, Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2009 yılında Vatan Gazetesi’nin yazar kadrosuna katılan Bila, yaklaşık 1.5 yıldır akciğer kanseri nedeniyle tedavi görüyordu.