Gündem
28 Oca 2014 11:21 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:54

Kara para diplomatik pasaportla mı taşındı?

Taraf Gazetesinin iddiasına göre Reza Zerrab'ın adının karıştığı kara para operasyonunda kırmızı pasaport sahibi eski milletvekilleri kuryelik yaptı.

Taraf' Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre; Türkiye'yi sarsan 17 Aralık tarihli rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun karapara ile ilgili boyutundan Susurluk benzeri bir yapılanma çıktı. Operasyon kapsamında yapılan teknik takiplerde, kara para transferlerinde sadece bakanların değil, güvenlik güçleri ile bazı milletvekillerinin de rolü olduğu belirlendi.

KIRMIZI PASAPORTLARLA MİLYONLARCA DOLARI YURDA SOKTULAR

Kuryelik yapan bazı eski milletvekillerin, kırmızı pasaportlarla milyonlarca dolarlık kaynağı yurda soktukları tespit edildi. Konuyla ilgili savcılığın incelemeleri devam ediyor. İncelemelerin ardından, operasyonun eski milletvekilleri ile bazı bürokratlara da sıçrayabileceği kaydedildi.

ZARRAB BAŞI ÇEKİYOR

Reza Zarrab'ın başını çektiği rüşvet ve yolsuzluk operasyonu bugüne kadar daha çok bakanların çocuklarına verilen rüşvet iddiaları ve Halkbank Genel MüdürüSüleyman Aslan'ın evinde bulunan 4.5 milyon dolar ile gündeme geldi.

KARAPARA TRANSFERİ AMBARGO KARARI İLE BAŞLADI

Operasyona neden olan, kara para transferinin nasıl yapıldığı konusu ise aydınlanmamıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın kara para transferi ile ilgili incelemeleri devam ediyor. Bu kapsamda elde edilen delillerin değerlendirilmesi sonucunda, kara para transferi konusunda ilginç bilgilere ulaşıldı. Buna göre, kara para transferleri, Birleşmiş Milletleri'nin İran'a ambargo kararı alması ile başladı.İran'a altın ambargosunu ABD senatosu Aralık 2012'de almıştı. Ambargolu ülke olan İran ile, Türkiye üzerinden iki ayrı ticaret yapıldı.

RESMİ TİCARET DE YAPILDI

Bunlardan ilkini, resmi yani kayıtlara giren ticaret oluşturdu. Örneğin, gıda maddesi statüsünde kabul edilen şeker için Türkiye'den tanınmış bir şirket seçildi. Bu şirket,Dubai merkezli bir başka şirket ile şeker satış sözleşmesi imzaladı. Şekerler,Dubai'ye ihraç edildi. Ancak aynı şirket, şekeri İran'a gönderdi. Bunun bedeli ise Halkbank'ta bulunan İran'ın gaz bedellerinden karşılandı. Bu kapsamda son iki yıllık dönemde 5 milyar dolarlık bir resmi ticaret yapıldı.

KARAPARA TRANSFERLERİNDE KIRMIZI PASAPORTLU BÜROKRATLAR KULLANILDI

Türkiye ile İran arasında resmi ticaretin dışında gayri resmi ticaret de yapıldı. Ticaretin bir kısmını ise, "para transferi" oluşturdu. Yani ambargolu ülke olan İran, paralarını, kurye ve Halkbank aracılığı ile önce Türkiye'ye ardından da Avrupa ve diğer ülkelere soktu. Bu uygulama, Türk ve İran devletlerinin bilgisi dahilinde yapıldı. Para transferlerinde, devlet görevlileri de doğrudan veya dolaylı olarak görev aldı. Türkiye'de ise, bu işlemler için daha çok eski milletvekiller görev aldı. Özellikle kurye ile para transferlerinde, kırmızı pasaportu olan dokunulmazlığı olan bürokratlar kullanıldı.

"MİLLİ MENFAATLER İÇİN"

Operasyona adı karışan bakanların rahat tavırları dikkat çekmişti. Bakanların rahat tavırlarında, işlemlerin devletin bilgisi dahilinde gerçekleşmesinin etkisi olduğu kaydedildi. Para transferlerinin milli menfaatler için yapılan çalışmalar olarak değerlendirildiği belirtildi.

TÜRKİYE'YE GİREN KAYITDIŞI PARA 20 MİLYAR DOLAR

Operasyonun ardından yapılan açıklamalarda, 87 milyar euroluk bir işlemin karapara kapsamında değerlendirildiği ifade edilmişti. Kuryeler ve diğer yöntemlerle, Türkiye'ye giren ve kayıtdışındaki paranın tutarının da 20 milyar dolar düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu paranın bir kısmının kayıtlara girdiği bir kısmının da halen kayıt dışında bulunduğu belirlendi.

Kara para transferi nasıl yapıldı?

* Reza Zarrab'ın da koordine ettiği kara para transferi, BM'nin İran'a yönelik ambargosu ile başladı.

* Türkiye, İran, Rusya, Çin ve Dubai bankaları kullanılarak Avrupa bankaları kullanıldı.

* "Milli menfaat" olduğu gerekçesiyle, transferde devlet görevlileri de aktif rol oynadı.

* Bu kapsamda, bazı transferlerde kırmızı pasaportu olan "eski milletvekilleri ile bürokratlar" da yer aldı.

* Kaynağı belirsiz olarak bu kapsamda 20 milyar dolarlık kaynak girişi oldu.

* Söz konusu kaynağın bir kısmı sisteme dahil edilirken bir kısmı ise halen değişik yerlerde saklanıyor.

* ABD, para transferi konusunda bir çok kez Türkiye'yi ve diğer ülkeleri uyarıda bulundu. (Kaynak: Taraf)