Medya
07 Mar 2022 14:28 Son Güncelleme: 07 Mar 2022 14:40

Kanal 7 ve Ülke TV'nin patronlarını üzen ihale kararı!

Sağlık Bakanlığı’nın 306 milyon TL’lik ihalesi önce Kanal 7 ve Ülke TV'nin patronlarına ait olan bir şirkete verildi. Ardından da Kamu İhale Kurulu'nun kararıyla ihalenin şirketin elinden alındığı açıklandı.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Sağlık Bakanlığı’nın milyonlarca liralık ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) ihalesinde dikkatleri çeken bir gelişme yaşandı. İhale önce yandaş Kanal 7 ve Ülke TV'nin patronlarına ait bir şirkete verildi. Ardından da ihalenin yandaşların şirketinden geri alındığı duyuruldu.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, “Alo 184 SABİM Çağrı Merkezi Hizmetleri Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. İhale kapsamında 36 ay süreyle çağrı merkezi hizmeti alınacağı açıklandı.

KANAL 7’NİN SAHİPLERİ

16 Kasım 2021’de de sadece iki geçerli teklif verilen ihaleyi 306 milyon 734 bin TL’ye Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Şirketi ile Pluscom İletişim Şirketi’nin bir iş ortaklığı kurarak birlikte aldığı duyuruldu.

Milyonlarca liralık ihaleyi aldığı açıklanan iş ortaklığı içerisinde yer alan Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Şirketi ise Kanal 7 ve Ülke TV’nin de sahibi olan Beyaz Holding’e bağlı. Holding'in hissedarları arasında ise Almanya'da başlayan ve ülkenin en büyük bağış skandalı davası olan "Deniz Feneri Davası"nda da geçen Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan ve eski RTÜK Başkanı Zahid Akman yer alıyor.

İHALE İPTAL EDİLDİ

Bu gelişmelerin ardından 23 Şubat 2022’de ihaleyi kaybettiği açıklanan Pusula Call Center İletişim Şirketi, ihaleyi Kamu İhale Kurulu’na şikâyet etti. Kurul ise ihalede mevzuata aykırı işlemler olduğunu ve ihaleyi aldığı açıklanan Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler ile Pluscom İletişim iş ortaklığının verdiği teklifin değerlendirme dışı bırakılmasına karar verdi. Bu kararın da oy çokluğuyla alındığı ifade edildi.

Bu kararla birlikte sadece iki teklifin verildiği 306 milyon TL’lik ihale, ihaleyi şikâyet eden Pusula Call Center İletişim Şirketi’ne kalmış oldu.