Dünya
01 Eyl 2021 07:06 Son Güncelleme: 01 Eyl 2021 07:16

Kabil Havalimanı için Türkiye iddiası! Peş peşe açıklamalar geldi...

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Kabil havalimanının işletmesi için Taliban'ın Türkiye ve Katar ile görüştüğünü, ticari uçuşların başlaması için bir an önce Taliban'ın havalimanında güvenliği sağlaması gerektiğini söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Psaki de “Kabil Havalimanı'nın yeniden işlemesi konusunda Türkiye ve Katar ile çalışıyoruz” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean–Yves Le Drian, Kabil havalimanının işletmesi için Taliban’ın Türkiye ve Katar ile görüştüğünü, ticari uçuşların başlaması için bir an önce Taliban’ın havalimanında güvenliği sağlaması gerektiğini söyledi.

Le Drian, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin havalimanının güvenliğinin sağlanması kararı uygulamaya konulmalı. Katar ve Türkiye ile havalimanının yönetimi konusunda görüşmeler var. Havalimanının güvenli olduğundan emin olmalıyız” dedi.

FRANSA TALİBAN İLE MÜZAKERE ETMEYECEK

Le Drian, Fransa’nın Taliban’a baskı yapmayı sürdürmek zorunda olduğunu ancak Taliban’la müzakere etmediğini söyledi.

Kabil havalimanının güvenliğini kendi kontrol etmek isteyen Taliban, Türkiye’den sadece lojistik destek talebinde bulunmuştu. Ancak Ankara henüz bu teklifi kabul etmedi.

BİR AÇIKLAMA DA BEYAZ SARAY'DAN GELDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Kabil Havalimanı'nın işler ve açık halde kalması konusunda Türkiye ve Katar ile çalıştıklarını söyledi.

Psaki, günlük basın brifinginde, ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci ve son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Psaki, ABD'nin, Afganistan'da kalan vatandaşlarının tahliyesi konusunda tüm çabayı göstereceğinden herkesin emin olması gerektiğini ve bu konuda Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın açık olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Havalimanının açık olmasının herkesin yararına olduğunu dile getiren Psaki, “Burada önemli ortaklar olan Türkler ve Katarlılarla birlikte çalıştığımız daha spesifik konu, havalimanının sivil tarafının yeniden operasyonel hale gelmesidir. Böylece sadece insanların tahliyesi değil, aynı zamanda Dünya Gıda Programı gibi programlar yoluyla insani yardımların ulaştırılması da mümkün olur.”