Japon uzmandan 'Marmara' uyarısı: 'Riskin yüksek olduğu bölgeler...'

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9' kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir" dedi.

Japon uzmandan 'Marmara' uyarısı: 'Riskin yüksek olduğu bölgeler...' - Sayfa 1

6 Şubat'ta Türkiye tarihinin en yıkıcı depremlerinden birini yaşadı. Gözler şimdi yıllardır beklenen büyük İstanbul depremine çevrildi.

17
Japon uzmandan 'Marmara' uyarısı: 'Riskin yüksek olduğu bölgeler...' - Sayfa 2

Uzmanlara göre yaşanabilecek 7 şiddetindeki olası büyük Marmara depreminde Zeytinburnu, Avcılar, Büyükçekmece, Ataköy, Büyükçekmece başı çekiyor.

27
Japon uzmandan 'Marmara' uyarısı: 'Riskin yüksek olduğu bölgeler...' - Sayfa 3

CNN TÜRK'e konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9' kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir. Riskin en yüksek olduğu bölgeler Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece ve Fatih tarafında da yumuşak zeminler var. Anadolu Yakası'nda da Tuzla, Pendik, deniz kenarı tarafları" dedi.

37
Japon uzmandan 'Marmara' uyarısı: 'Riskin yüksek olduğu bölgeler...' - Sayfa 4

Peki, neden bu ilçeler risk altında?

Yoshinori Moriwaki, "99 depreminde de bunu gördük. buralarda sallantı çok oldu. Zemin yumuşak ise sıkıntı. Hatay kötü, neden? Zemin yumuşak olduğu için. Bu binalar yapışık ve hepsi 2000'den önce yapıldı. Bu binalarda çok hasar olacak" ifadelerini kullandı.

47