Japon uzman İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı…

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, çarpıcı deprem açıklamalarında bulundu. İstanbul'da zeminde sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılmasının şart olduğunu söyleyen Moriwaki, saydığı bazı bölgeler için “Burada büyük bir sıvılaşma var" ifadelerini kullandı ve dönüşüm şart diyerek uyardı. İşte İstanbul’da zeminde sıvılaşma olan bölgeler…

Japon uzman İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı… - Sayfa 1

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, katıldığı A Haber'de İstanbul'da zeminde sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılmasının şart olduğunu dile getirdi. Bazı bölgeler için “Buraların zemini Hatay'daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var” diyen uzman isim, bazı ilçeler için ise ‘dönüşüm şart’ uyarısında bulundu. İşte tüm detaylar…

115
Japon uzman İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı… - Sayfa 2

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da 1.5 milyon konutun dönüştürüleceğini açıklarken bu binaların iki rezerv alana taşıyacaklarının altını çizdi.

215
Japon uzman İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı… - Sayfa 3

"PLANLARIMIZI TAMAMLADIK"

Bakan Murat Kurum "İstanbul'da dönüşmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölüm var. Bunlardan acilen dönüşmesi gereken 300 bininin dönüşmesi için şu an İstanbul'da sadece bakanlığımızın devam ettirdiği 94 bin bağımsız bölümden oluşan projelerimiz var. O riskli 1,5 milyon konutu dönüştüreceğimiz rezerv alanları var. Şehrin içindeki 1,5 milyon riskli binayı belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Avrupa hem Anadolu yakasına taşıyacağız. Ulusal mekânsal strateji planımızı tamamladık ve yeni lojistik planlarıyla sanayi alanlarımızı da depreme karşı güçlendirecek adımları atacağız." ifadelerini kullandı.

315
Japon uzman İstanbul’da sıvılaşma olan bölgeleri saydı! ‘Dönüşüm şart’ diyerek o ilçeleri uyardı… - Sayfa 4

Söz konusu hamlenin ardından Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki de İstanbul'un taşınmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

415