Güncel
24 Kas 2022 07:18 Son Güncelleme: 24 Kas 2022 08:52

James Webb, ötegezegeni görüntüledi! 700 ışık yılı uzaklıkta…

Uzaya gönderilmiş en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobu, heyecan verici görüntüleri ulaştırmaya devam ediyor. 10 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu bu defa 700 ışık yılı uzaklıktaki "WASP-39b" adlı ötegezegenin atmosferini ayrıntılı olarak görüntüledi.

James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı son görüntüleri ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) paylaştı. NASA'nın internet sitesinde yer alan habere göre, James Webb Uzay Teleskobu sayesinde, 700 ışık yılı uzaklıktaki "WASP-39b" adlı ötegezegenin atmosferi incelendi.

ÇOK SAYIDA BİLEŞEN TESPİT EDİLDİ

James Webb Teleskobunun kaydettiği görüntüler yardımıyla söz konusu ötegezegenin atmosferik bileşenlerinin profili çıkarıldı ve sülfür dioksit de dahil olmak üzere çok sayıda bileşen tespit edildi.

Böylelikle NASA, bir ötegezegenin atmosferinin daha önce görülmemiş halini paylaşmış oldu. 26 Ağustos'ta, Güneş Sistemi'nin dışında yer alan "WASP-39b" ötegezegeninin atmosferinde, ilk kez karbondioksit olduğu belirlenmişti.

 

Satürn'e yakın büyüklükte kütleye sahip olduğu belirtilen WASP-39b, Jüpiter'in ise üçte biri büyüklüğünde.

 

EN BÜYÜK VE EN GÜÇLÜ TELESKOP

NASA, 25 Aralık 2021'de dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb'i uzaya fırlatmıştı.

 

NASA'nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü ancak 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu'nun halefi görülüyor.