İzleyenlerin içi acıdı! Masterchef Hasankeyf değil Masterchef TOKİ!

Bir yemek programını izlerken insan duygulanır, neredeyse ağlamaklı olur mu?

Masterchef’in dün akşam yayınlanan bölümü Hasankeyf’te çekildi ve bilin bakalım programda ne yoktu? Bildiniz; Hasankeyf!

Dün akşam yayınlanan bölümü bu sabah izledim ve bundan yıllar önce Hasankeyf’i gezmiş ve çok etkilenmiş biri olarak içim sızladı. Ekip arkasına, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi Zeynelbey Türbesini almış. Bu türbe. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın 1473'te Otlukbeli Savaşı'nda ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırılmış ve tarihi boyunca başına gelen en kötü şeyin bu Masterchef çekimi olduğuna eminim!

Bana kalırsa bu bölümün adı Masterchef Hasankeyf değil Masterchef Toki olmalıydı. İnsan orayı şu haliyle göstermeye utanır doğrusu. Eğer Hasankey’in daha öncesini bilmiyorsanız Youtube’da rastladığım şu videoyu izlemenizi öneririm.

Masterchef’in bu bölümünde, tarihinden, bağından koparılıp bir başına bırakılmış, her yerine taş döşenmiş türbeden başka gösterecek bir şey olmadığı için ekibin dronu habire üstünde dönüp çekmiş, onu da kurguyu köprülemek için kullanmışlar. Bu türbeyi yaparken, üzerine “Allah, Muhammed, Ali” yazanlar yüzyıllar sonra onu bu sayede koruyabileceklerinden ama yapayalnız kalacağından haberdar olsa ne düşünürlerdi acaba?

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, 28 Ekim’de bir toplantı düzenleyip Masterchef’i Hasankeyf’te misafir edeceklerini açıklarken bunun Hasankeyf’in tanıtımı açısından faydalı olacağını belirtmişti.

Büyüklerin işine karışmak gibi olmasın ama o fırsat çoktan kaçtı. Hasankeyf baraj sularının altında kaldığı gün tarihi de (o sular çekilinceye kadar) sonlandı. Ulusal ve uluslararası kamuoyunun baskısına rağmen yapılan Ilısu Barajı'nda geçen yıl su tutulmaya başlandı. Önce köyleri birer birer yutan baraj suları, 7 ay sonra ilçe merkezine ulaştı. Suların yükselmesiyle geride kalan tarihi yapılar ve evler de sular altında kaldı. İlçeyi çevre il ve ilçelere bağlayan eski köprünün ayakları da sulara gömüldü ve baraj suları yapılarla birlikte binlerce yıllık mağaraları da doldurdu.

Acı ama gerçek; binlerce yıllık tarihi olan, başka bir ülkede olsa o ülkenin en büyük hazinesine dönüşecek olan Hasankeyf, baraj sularında boğuldu. Sabahattin Ali’nin filme de çekilen Hasan Boğuldu adında bir öyküsü vardır, ne hazin bir isim benzerliği; Hasankeyf boğuldu!

Şimdi ne yapsalar boş. Hiç kimse bu Masterchef bölümünü izleyip oralara gitmeye zahmet etmez. Eskiden gidenlerin de yüreğinin acıyarak kanal değiştirdiğine eminim!

Bir yemek programını izlerken insan duygulanır, neredeyse ağlamaklı olur mu? Ne öndeki şekilli ama beceriksiz yarışmacılar, ne arkadaki yarı tanrı gibi takılan şefler, gördüğüm tek kıymetli şey Zeynelbey Türbesi idi. Yediğimizi boğazımıza dizen yemek programısın Masterchef!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com