Politika
12 Ara 2023 15:32 Son Güncelleme: 12 Ara 2023 15:35

İYİ Partili Salim Ensarioğlu 'Şeyh Said' paylaşımları nedeniyle disipline sevk edildi

İYİ Parti, İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nu sosyal medyada yaptığı Şeyh Said ve Seyid Rıza paylaşımları nedeniyle disipline sevk etti.

İYİ Parti Milletvekili Salim Ensarioğlu, sosyal medyadaki Şeyh Said paylaşımları nedeniyle disipline sevk edildi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ensarioğlu'nun "İYİ Parti’nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan açıklamalarının asla kabul etmediklerini" dile getirdi.

Zorlu, "Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz. Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır. Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır." dedi.

NE DEMİŞTİ?
Ensarioğlu Şeyh Said'in isminin Diyarbakır'da bir bulvara verilmesine ilişkin başlayan tartışmalar hakkında şunları söylemişti:

"Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir. Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum."

M.SAİM ENSARİOĞLU KİMDİR?
Mehmet Salim Ensarioğlu,1955 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde doğdu. Abdurrazzak Bey ile Zekiye Hanımın oğludur. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı. Meclis kayıtlarında Mehmet Selim olarak da geçmektedir. İlk ve orta öğrenimini (lise) bitirdikten sonra, çiftçilik ve serbest ticaretle uğraştı, inşaat müteahhitliği yaptı. Dicle İI Genel Meclis Üyeliğinde bulundu.

19- 20. ve 21. Dönemlerde Doğru Yol Partisi (DYP) listesinden Diyarbakır Milletvekili; Prof. Tansu Çiller liderliğinde kurulan 51 ve 52. hükümetlerde ve Prof. Necmettin Erbakan liderliğinde kurulan 54. hükümetlerde Devlet Bakanı olarak görev yaptı.
20 Ekim 1991'de başlayan milletvekilliği 3 Kasım 2002'de sona erdi. Evli ve 11 çocuk babasıdır.