Politika
29 Ağu 2023 10:03 Son Güncelleme: 29 Ağu 2023 10:07

İYİ Partili isimden yerel seçimde ittifak çıkışı: Olmaz

İYİ Partili Uğur Poyraz, yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacaklarına ilişkin, “Yerel seçimde ittifak olmaz, seçmenin önüne iki isim koyuluyor, artık oy olmaz. Bunun tanımı adayda ortaklaşmadır” ifadelerini kullandı.

İyi Parti Ankara Milletvekili Uğur Poyraz, "Yerel seçimde ittifak olmaz, seçmenin önüne iki isim koyuluyor, artık oy olmaz. Bunun tanımı adayda ortaklaşmadır. Genel Başkanımız 1,5 yıldır ‘kazanacak aday’ vurgusu yapıyor. Böylesine kritik bir seçimde, ‘bana göre’, ‘sana göre’ diye bir kavram olmaz" dedi.

Poyraz, yerel seçimde ittifak tartışmalarıyla ilgili tv100 yayınına bağlanarak açıklamalarda bulundu.

"Saha deneyimlerimizde iki isim öne çıktı"
Poyraz "Yerel seçimde ittifak olmaz, seçmenin önüne iki isim koyuluyor, artık oy olmaz. Bunun tanımı adayda ortaklaşmadır. Genel Başkanımız 1,5 yıldır, ‘kazanacak aday’ vurgusu yapıyor. Böylesine kritik bir seçimde, ‘bana göre’, ‘sana göre’ diye bir kavram olmaz. Saha deneyimlerimizde iki isim öne çıktı, anketlerde çok istikrarlı bir şekilde bu iki isim öne çıkıyor. Kazanabilecek aday tanımında hiçbir tanım yok. Burada bilimsel veriler üzerinden bir adayda ortaklaşmadan bahsediliyor" diye konuştu.

Altılı Masa açıklaması
Poyraz, Altılı Masa ile ilgili ise, "Toplumdaki heyecan ve medyanın ilgisiyle bu masa 28 Şubat’tan sonra tekrarlandı. Bu masanın temel bir kuralı var. Her genel başkan masaya oturduğunda, ellerinde ‘evet’ veya ‘hayır’ kartı var. Bir genel başkan, bir konuya ‘hayır’ diyorsa ve diğerleri ikna edemiyorsa, o genel başkanın ‘hayır’ dediği konu masanın gündeminden kalkar" dedi.