Dünya
18 Mayıs 2022 19:25 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2022 19:57

İsveç ve Finlandiya'nın NATO talebine bir açıklama da ABD'den: "Memnuniyetle karşıladık"

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurusu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "NATO'yu güvensiz hale getirmeye 'Evet' demeyiz" açıklamalarının ardından ABD Başkanı Biden "Finlandiya ve İsveç'in başvurusunu memnuniyetle karşıladık, NATO'ya katılmaları savunma işbirliğimizi artıracaktır." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından NATO üyeliği için çalışmalarını hızlandıran Finlandiya ve İsveç'in resmi başvuru mektuplarını bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etmesinin bugün Abd'den konuya ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi.

"NATO'YA KATILMALARI SAVUNMA İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRACAK"

İki ülkenin NATO üyeliği hakkında ABD Başkanı Joe Biden da değerlendirmelerde bulundu. Biden, "Finlandiya ve İsveç'in başvurusunu memnuniyetle karşıladık. NATO'ya katılmaları savunma işbirliğimizi artıracaktır" dedi.

ERDOĞAN: NATO'YU GÜVENSİZ HALE GETİRMEYE "EVET" DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya ilişkin bugün AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulunarak "Müttefiklerimizden hassasiyetlerimizi anlamalarını, mümkünse destek vermelerini bekliyoruz. Bizim terör örgütlerinin saldırılarına karşı sınırlarımızı korumak gibi bir hassasiyetimiz vardır. PKK ve DEAŞ'ın sınırlarımıza dayandığı dönemde ülkemizdeki hava savunma sistemlerinin sökülüp götürüldüğü günleri unutmadık. 30 teröristi istedik vermediler. 30 teröristi vermeyeceksin, NATO'ya girmek için bizden destek isteyeceksiniz. Biz NATO'yu güvensiz hale getirmeye 'Evet' demeyiz. Şimdi Pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, boşuna yorulmasınlar. Terör örgütleri İsNATOveç'te hala yürüyor." ifadelerini kullanmıştı.