İşte Demirören’in teklifini Yılmaz Özdil’e götüren isim! ‘Yer Kanyon, şahit Haluk Hepkon’

Radar Operatörü, Ahmet Hakan’ın derin bir sessizliğe büründüğü o teklifle ilgili detayları yazdı.

Sevgili Medyaradar okurları,

Geçtiğimiz günlerde Ahmet Hakan ile Yılmaz Özdil arasında başlayan polemik hepinizin malumu.

Özdil’in “Yandaş bir medya grubu, Sözcü’yü bırakıp kendi gruplarına geçmem için bana 5 milyon dolar teklif etti” sözleriyle başlayan bu polemik, Ahmet Hakan’ın “Müritlerinin söylediği her şeye gözü kapalı inanacağından o kadar emin ki Yılmaz Özdil. 'Küsuratlı sallayayım ki inandırıcı olsun' demeye bile ihtiyaç duymuyor” sözleriyle bir anda alevlenmişti. Akabinde ise Ahmet Hakan Özdil’e meydan okuyarak teklifin kimden geldiğini açıklamasını istemişti.

Bunun üzerine 14 yılı aşkın süredir medya dünyamızın gözü kulağı olan Medyaradar olarak biz de, teklifin bizzat Demirören ailesi tarafından Özdil’e yapıldığını teyit edip yazmıştık. Hatta ve hatta Ahmet Hakan’ın sırf bu yazıları yüzünden Demirören ailesini nasıl zor durumda bıraktığını ve fırçalandığını da siz değerli okuyucularımıza aktarmıştık. Bugüne kadar atılan her taşa cevap verme gereği hisseden Ahmet Hakan ise kendisine süre vermemize, hakkında bu kadar yazı yazmamıza rağmen ise o günden sonra tek satır yazmaktan çekindi.

Madem bu görüşmenin nasıl yapıldığını, kimlerin aracı olduğunu kendisinin güzel kaleminden okuyamayacağız o zaman biz de görevimizi yapalım.

Süreç, Demirören Ailesi’nin Ziraat Bankası’nın paracıklarıyla Doğan Grubu'na ait gazete ve televizyonları almasından kısa bir süre sonra gerçekleşiyor. Demirören ailesi kendilerine elçi olarak dönemin DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişment’i seçiyor. Taraflar Kanyon AVM’deki Gina’da bir araya geliyor. Toplantıda Salih Zeki Sarıdanişment, Demirören Grubu’nun teklifini Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’e iletiyor. Toplantıya ayrıca Kırmızı Kedi Kitabevi’nin sahibi Haluk Hepkon da şahitlik ediyor. Özdil daha önce kendisinin de açıkladığı gibi bu teklifi geri çeviriyor ve Sözcü ile yoluna devam ediyor.

O gün görüşmede yer alan Salih Zeki Sarıdanişment, konuyu kendisine sorduğumuzda görüşmenin gerçekleştiğini ve kendisininde aracılık yaptığını kabul ediyor.

Ancak Sarıdanışment çok fazla detaya girmeyip tarafların konuşmasının daha doğru olacağını belirtiyor.

İşte Ahmet Hakan’ın Demirören’lerden temiz bir fırça yemesine neden olan olayın tamamı bu şekilde gerçekleşiyor.

Esenlikle ve sağlıkla