Gündem
29 Nis 2022 19:32 Son Güncelleme: 29 Nis 2022 19:35

İstanbul'da sahur ve iftar düzenlenmişti: Diyanet'in 9 günlük Ramazan harcaması ortaya çıktı

Diyanet'in İstanbul'da gerçekleştirdiği 9 günlük iftar ve sahur programı için tam 1 buçuk milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, 16 Mart  tarihinde “2022 yılı Ramazan ayı boyunca İstanbul'da gerçekleştirilecek olan iftar ve sahur programları için gerekli canlı yayın aracı, teknik hizmetleri, ışık, canlı yayın ilahi grubu, ses sistemleri ve set işleri hizmet alım işi” başlığıyla ihale düzenledi.

“Son Yapım Medya Prodüksiyon Hizmetleri Şirketi"nin aldığı ihale, Kamu ihale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” durumlarında kullanılması gereken tartışmalı 21B maddesine dayanılarak pazarlık yöntemiyle yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile şirket arasında  21 Nisan 2022 tarihinde 9 gün süreli iş için 1.500.000.00 TL'lik sözleşme imzalandı.

İhaleyi ilk olarak 1 aylık süre için yaklaşık 1 milyon 779 bin TL maliyetle düzenleyen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 25 Nisan 2022'de sonuçlanan ihale ilanında 9 gün için 1 buçuk milyon TL’ye anlaşması ise dikkat çekti.

Öte yandan ramazan ayının sonuna yaklaşırken ihtiyaç sahiplerine destek amacıyla ‘günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak’ verilen fitreyi bu yıl Diyanet 40 TL olarak açıklamıştı. Tek bir öğünün bile 50-60 TL’yi bulduğu ekonomik kriz döneminde Diyanet’in sadece 9 gün aldığı prodüksiyon işi bir günlük 37 bin 500 kişinin fitresine tekabül ediyor.

2021 yılı Ramazan ayı boyunca İstanbul'da Dolmabahçe Camii önündeki limanda gerçekleştirilecek İftarı Beklerken adlı program ve yine 2021 yılı Ramazan ayı boyunca İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii'nden Gerçekleştirilecek Sahur Bereketi adlı programın canlı yayın, ışık, ses ekip ve ekipman hizmet alım işini de “Son Yapım Medya Prodüksiyon Hizmetleri Şirketi” almıştı. İki program için toplamda 1 milyon 120 bin TL harcanmıştı."