Gündem
01 Şub 2021 23:53 Son Güncelleme: 01 Şub 2021 23:56

İstanbul Valiliği'nden 'Boğaziçi' açıklaması: 159 öğrenci gözaltına alındı

Öğrencilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu'ya karşı eylemine polis müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu'ya karşı eylemine polis müdahale etti.

Polisin Güney Kampüs'e girdiği ve öğrencilerin dağılmamaları halinde gözaltına alınacağını anons ettiği kaydedildi.

İstanbul Valiliği, polisin müdahalesine ilişkin, “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur” açıklaması yaptı.

Açıklamada “Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

159 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Valilik gece saatlerinde yaptığı açıklamada, toplam 159 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır.
Öte yandan gündüz saatlerindeki müdahalede bir polisin, “Aşağıya bak, toplu gezmek yok” ifadeleri tepkiye neden oldu.

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter’da “#AsağıBakmayacağız” etiketiyle yaşananlara tepki gösterdi.