Gündem
09 Şub 2016 11:38 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:20

İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda Levent Üzümcü'den sonra ikinci tasfiye!

İBBŞT'den Levent Üzümcü'nün ardından o ismin de siyasi gerekçeyle tasfiye edildiği iddia edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda (İBBŞT) sanatçı tasfiyeleri sürüyor. Cumhuriyet’ten Ezgi Atabilen’İn haberine göre Gezi direnişi sürecindeki duruşu ve Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’ndaki konuşması nedeniyle Levent Üzümcü’nün tiyatrodan tasfiye edilişinden sonra, İBBŞT’de 2012’den bu yana taşeron işçi kadrosunda çalışan oyuncu Çimen Baturalp’in de tiyatroyla ilişiği kesildi. Rol aldığı ‘Terzi’ oyunun sahnelenmeye devam etmesine karşın iş akdi yenilenmeyen Baturalp’in 2010 yılından Emine Erdoğan’la ilgili kaleme aldığı ‘Emine Erdoğan’ın Brüksel Çıkartamaması’ yazısı yüzünden işine son verildiği iddia ediliyor.

‘EKMEK HAKKINA SALDIRI’

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) bir duyuru yayımlayarak, Baturalp’in tasfiye edilmesi kararını kınadılar. Duyuruda şu ifadeler yer aldı: “Kamu kurumlarında çalışan ve iktidar partisinin görüşleri dışında farklı düşüncelerde olanların, kutsal sayılan ekmek hakkına saldırı, normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Ne yazık ki bu kıyımlar en temel hakkımız olan konuşma ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız müddetçe sürecek. Durumun takipçisi olduğumuzu, sonuna kadar mücadelemizin süreceğini duyururuz.”

2007-2011 yılları arasında Cumhuriyet gazetesi Brüksel Temsilciliği görevini de üstlenmiş olan Çimen Baturalp ise, olayın perde arkasının 2010 yılına dayandığını belirterek, dönemin Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya’nın 13.03.2015 tarihinde yayımlanan “İstanbul’un tiyatro sahneleri ‘Gezici’lerin işgali altında!” başlıklı köşe yazısını hatırlatıyor.