Dünya
11 Mayıs 2021 22:52 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 23:02

İsrail 12 katlı binayı vurdu! Hamas'tan Tel Aviv'e 130 roket!

İsrail, Gazze'nin batısında sivillerin yaşadığı 12 katlı Hanadi Kulesi'ni hava saldırısıyla yıktı. İsrail ordusunun Gazze'ye hava saldırısı düzenleyerek, meskun alanda bir binayı vurmasının ardından Hamas da Tel Aviv'e 130 roket attı.

İsrail ordusu, Gazze'nin batısında bulunan 12 katlı Hanadi Kulesi'ni hava saldırısıyla yerle bir etti.

Gazze'nin batısındaki Rimal Mahallesi'nde sivillerin yaşadığı Hanadi Kulesi, İsrail'in saldırı tehdidinden kısa süre sonra hava saldırısıyla yıkıldı.

TİKA'nın Gazze ofisinin de bulunduğu binada yaralı ve can kaybına ilişkin bilgiye henüz ulaşılamadı.

İSRAİL ORDUSU: 2 BİNAYI DAHA VURACAĞIZ!
Öte yandan İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde 2 binayı daha hava saldırısı ile vuracağını duyurdu.

HAMAS TEL AVİV'E 130 ROKET ATTI
Bu arada Hamas, İsrail'in başkenti Tel Aviv'e 130 roket attığını açıkladı.

Gazze Şeridi'nden İsrail'e atılan roketler nedeniyle bir kadının hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfield, yerel saatle 21.00'de Gazze'den atılan roketler nedeniyle Tel Aviv yakınlarındaki Roş Etziyon'da 50 yaşında bir kadının öldüğünü, yaralanan altı kişinin ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını söyledi.

Bununla birlikte roket saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden İsraillilerin sayısı 3'e, yaralananların sayısı ise 45'e yükseldi.

UÇUŞLAR KIBRIS'A YÖNLENDİRİLDİ
İsrail basınında yer alan haberlerde, roket saldırıları nedeni ile Ben Gurion Uluslararası Havaalanındaki hava trafiğinin geçici olarak durdurulduğu ve uçuşların Kıbrıs’a yönlendirildiği iddia edildi.

İSRAİL'DE UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ
İsrail’de artan roket saldırıları nedeniyle yarın tüm okulların kapatıldığı bildirildi. Öğrencilerin birkaç gün uzaktan eğitime devam edeceği ifade edildi.

KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR
Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine de İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail ordusunun saldırılarında 10'u çocuk, 1'i kadın 28 Filistinli şehit olmuş, Gazze'den atılan roketler nedeniyle de 2 İsrailli kadın hayatını kaybetmişti.