Gündem
29 Ağu 2017 16:05 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:05

IŞİD o gazetede keşif yapmış!

İstanbul Terörle Mücadele polisinin son bir yılda IŞİD'e yönelik yaptığı çalışmalar ve engellediği saldırıların bilançosu açıklandı

117 operasyonda 649 şüpheli gözaltına alındı. AKP mitingi, kitapevi, Caferi camileri gibi hedefler belirleyen örgütün Vatan Partisi, Aydınlık ve Ulusal Kanal'ın bulunduğu binanın önünde de keşif yaptığı öğrenildi.

Aydınlık’tan Irmak Mete’nin haberine göre; İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin terör örgütü IŞİD'e yönelik yürüttüğü çalışmaların bilançosu ortaya çıktı. TEM Polisi 15 Ağustos 2016 - 15 Ağustos 2017 tarihleri arasında IŞİD’e 117 operasyon düzenledi, 649 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 282'si tutuklandı, 155’i serbest bırakıldı, 144'ü adli kontrolle serbest bırakıldı. Operasyonlarda IŞİD üyesi bir kişi etkisiz hale getirildi. Yabancı uyruklu 940 şüpheli ise sınır dışı edildi.

Son bir yılda İstanbul'daki iki havalimanında da yoğun bir çalışma yürütüldü. 'Risk analizi ve profil değerlendirme uzmanı' polisler Atatürk Havalimanı’nda 14 bin 55 şüpheli ile mülakat yaptı. IŞİD’le irtibatlı olduğu tahmin edilen 664 kişinin sınırdışı edilmesi için işlem başlatıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da 13 bin 53 şüpheli ile 'risk analiz odalarında' görüşme yapıldı, 984’ü sınırdışı edildi. Risk değerlendirmesi havalimanıyla sınırlı kalmadı. Otogarlarda da 15 bin 422 şüpheli ile mülakat yapıldı. 172 kişi ülkelerine iade edildi.

OPERASYONLARIN SONUCU

Çalışmalar sonucunda çok sayıda terör saldırısının da önüne geçilmiş oldu. Bazıları şöyle:


-17 Ağustos 2016'da Pendik'te Tacikistan uyruklu 4 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin Adana ve Konya’daki NATO üslerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu belirlendi.

-10 gün sonra yani 27 Ağustos'ta Güngören’de IŞİD’le irtibatlı H.B. ve grubu gözaltına alındı. Operasyonda, pompalı tüfek, kurusıkı tabanca ve fişek ele geçirildi. H.B.'nin İstiklal Caddesi'nde bazı noktalarda keşif yaptığı belirlendi. Keşif yapılan yerler arasında Vatan Partisi, Aydınlık ve Ulusal Kanal'ın bulunduğu bina ile Hristiyanlık’la ilgili kitap satan bir kitapevi olduğu öğrenildi.

-20 Kasım 2016’da TBMM ve Caferilere ait bir camilerde keşif yapan şüphelilere yönelik Sancaktepe'de baskın düzenlendi. Baskında IŞİD hücresi çökertildi.

-15 Aralık’ta İstanbul Otogar’da düzenlenen operasyonda, Türkmenistan uyruklu iki şüpheli yakalandı. Şüphelilere Konya’dan çanta gönderildiği içinde Sig Sauer marka tabanca olduğu belirlendi.

-Operasyonlar arasında en ses getireni Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov’un yakalanması oldu. Masharipov’un sağ yakalanması sayesinde IŞİD’in birçok hücresi deşifre edildi. Operasyon dış basında da uzmanlar tarafından büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

-TEM polisinin önlediği eylemler arasında “Cüppeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Ünlü ile AKP İstanbul mitingine yönelik saldırı girişimleri de yer aldı. IŞİD’li terörist H.U. ve beş şüpheli Kadıköy’de yakalandı.

-Bağcılar’da 5 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda altı IŞİD şüphelisi yakalandı. Şüphelilerden birinin “Truecriypty” isimli yazışma programı kullandığı, program üzerinden terör örgütü liderlerinden talimat aldığı, eylem arayışında oldukları anlaşıldı.