Gündem
09 Mayıs 2016 12:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:30

İranlı yönetmene 223 kırbaç cezası!

İranlı yönetmen 223 kırbaç cezasına çarptırılacak.

İran’da grafiti sanatıyla alakalı bir belgesel çeken ancak rejim karşıtı olmakla suçlanan yönetmen Karimi “Sadece sinemacı olduğum için cezalandırıldım” dedi. İranlı yönetmen 223 kırbaç cezasına çarptırılacak.

İran’da rejimi eleştiren bir belgesel çektiği gerekçisiyle geçtiğimiz yıl hakkında 223 kırbaç cezası verilen yönetmen Keywan Karimi, kendisinin politik bir aktivist olmadığını, sadece sinema yapmak isteyen bir vatandaş olduğu için cezalandırıldığını açıkladı. 2013’te 15 gün hücre hapsinde de tutulan Karimi, 2015’te altı yıl hapis ve 223 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Ancak uluslararası kamuoyunun baskıları sonucu altı yıllık hapis cezası kaldırılmış, sadece kırbaç cezalarının uygulanmasına karar verilmişti. Kürt kökenli İranlı yönetmenin başkent Tahran’da geçen ve grafiti (duvar resimleri) sanatını konu alan ‘Writing on the city’ (Şehrin üzerine yazı yazmak) adlı belgeseli, Devrim Muhafızları’na karşı geldiği gerekçesiyle İran’da vizyona girmemişti. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan 33 yaşındaki Karimi, “Tek yapmak istediğim Tahran duvarlarında nelerin yazdığını konu alan bir film çekmekti. Ben politik bir aktivist değilim. Cezaevine de rejime karşı olduğum için değil, yönetmen olduğum için gönderildim” dedi.

YILMAZ GÜNEY HARANI

1982 Cannes Film Festival’inde büyük ödül ‘Altın Palmiye’yi kazanan ‘Yol’ filminin senaryosunu yazan Yılmaz Güney’e hayranlık besleyen Karimi, “Yılmaz Güney sinemanın politik mesaj verilebilecek bir platform olduğunu gösterdi. O gerçekten politik bir aktivistti. Bana da cesaret verdi. Filmim İsviçre, Fransa ve İspanya’da gösterildi. İnsanların desteği beni çok mutlu ediyor. Ancak bir ‘kahraman’a dönüşmek istemiyorum” diye konuştu.