Gündem
17 Eki 2023 18:47 Son Güncelleme: 17 Eki 2023 18:59

İran'ın dini lideri Hamaney'den, Gazze'yi vuran İsrail'e uyarı

İran'nin dini Hamaney, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının devam etmesi halinde Lübnan Hizbullahı'nın da dahil olduğu "direniş güçleri" olarak adlandırdığı grupları kimsenin kimsenin durduramayacağını söyledi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de düzenlediği saldırının ardından başlayan İsrail-Filistin çatışmasında 11. gününde. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'den Gazze'de sivilleri hedef alan İsrail'e sert uyarı geldi.

"DİRENİŞ GRUPLARINI KİMSE DURDURAMAZ"

İran devlet televizyonuna göre, Hamaney, başkent Tahran'daki bir toplantıda İsrail'in Gazze'deki saldırılarının devam etmesi halinde Lübnan Hizbullahı'nın da dahil olduğu direniş güçleri olarak adlandırılan grupları kimsenin durduramayacağını söyledi.

İsrail'in Gazze'de dünyanın gözleri önünde Filistinlilere karşı soykırım yaptığını dile getiren Hamaney, "Bazı yabancı yetkililer, Filistinlilerin neden sivilleri öldürdüğünü söylüyor. Yerleşim yerlerinde yaşayanlar sivil değil. Hepsi silahlı." dedi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ederken Lübnan'ın güneyinde 8 Ekim'den bu yana Hizbullah ile İsrail ordusu arasında karşılıklı çatışmalar yaşanıyor. Şu ana kadar kontrollü devam eden çatışmalarda 3 İsrail askeri ölürken, 3 sivil, 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihat Hareketi üyesi hayatını kaybetti.​​​​​​​

İran; Lübnan Hizbullahı, Suriye'deki milisler, Irak'ta desteklediği silahlı gruplar ve Yemen'deki Husileri "direniş güçleri" olarak adlandırıyor.