Ekonomi
24 Ara 2021 20:06 Son Güncelleme: 24 Ara 2021 21:15

İnternet alışverişi yapanlar dikkat: Uygun fiyata altın ve elektronik ürün vaadiyle dolandırdılar

İstanbul'da vatandaşları internet üzerinden uygun fiyatlı altın ve elektronik ürün vaadiyle dolandırdıkları iddia edilen 3 kişi hakkında 281 yıl üçer aya kadar hapis cezası istendi..

İstanbul'da benzeri pek de görülmemiş bir dolandırıcılık olayı yaşandı.

Webtekno'nun haberine göre; İnsanları internet üzerinden uygun fiyatlı altın ve elektronik ürün vaadiyle kandıran 3 kişi, işlerin büyümesiyle kontrolü kaybetti. 

Nitelikli dolandırıcılık suçundan haklarında dava açılan 3 kişiye rekor sürelerde hapis cezası istendi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilen duruşmada okunan mütalaada ikisi kardeş olan üç kişi için 56 yıl üçer aydan 281 yıl üçer aya kadar hapis cezası istendi. Sanıklar, 39 kişiyi dolandırmakla suçlanıyor.

Edinilen bilgilere göre C.K. ile E.K. isimli iki kardeş, İstanbul Beşiktaş'ta bir dükkan işletiyor, E.K.'nin kız arkadaşı olan H.A. da bu dükkanda çalışıyordu. Dükkana gelen müşterilere e-ticaret siteleri üzerinden uygun fiyatlı altın ve elektronik ürün vaadinde bulunan sanıklar, müşterilerin güvenini kazandıktan sonra da süreci başlatıyorlardı.

İlk etapta sözlerini tutan ve müşterilere uygun fiyattan ürün sağlayan sanıklar, işler büyüyünce kontrolü kaybettiler. Uygun fiyatlı altın ve elektronik ürün vaadiyle 39 kişiden para toplayan C.K., E.K. ve H.A., müşterilerin parasını da sipariş verilen ürünleri de teslim edemediler.

281 YIL ÜÇER AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Sanıklardan C.K., savunma sırasında ağabeyi E.K.'yi suçladı. Kendine ait hesapları ağabeyinin kullanmış olduğunu söyleyen sanık, suçlamaları reddetti. Ancak mahkeme, söz konusu savunmayı yeterli bulmadı. Böylelikle her üç sanık için de istenen 56 yıl üçer aydan 281 yıl üçer aya kadar hapis cezası istemi kabul edildi.