Teknoloji
05 Ara 2019 11:48 Son Güncelleme: 05 Ara 2019 12:07

Instagram'dan flaş 'yaş' kararı! O hesapları kapatacak

Fotoğraf paylaşım sitesi Instagram, bir süredir çocuk güvenliği politikalarına uymaması nedeniyle eleştiriliyordu. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapan şirket, uygulamaya kaydolacak kullanıcılarına 13 yaş sınırı getireceğini açıkladı. 13 yaş altındaki mevcut hesaplar ise kapatılacak.

Google Haberlere Abone ol

Dünyanın en popüler fotoğraf ve video paylaşım platformlarından Instagram, küçük yaştaki kullanıcıları denetlememesi nedeniyle 'çocuk güvenliği yasalarını ihlal etmekle' eleştiriliyordu.

Konuyla ilgili yeni bir adım attığını duyuran Instagram, uygulamaya yeni kaydolacak kişilere 13 yaş sınırı getireceğini açıkladı. Yayınlanan yeni gelişmelere göre, Facebook ile Instagram, 13 yaşın altındaki kullanıcıların hesaplarını kilitlemek üzere yeni moderatörler görevlendirdi.

Söz konusu politika değişikliğine ilişkin yayınlanan bir blog yazısında "Yaş bilgisini sormak küçük yaştaki kullanıcıların Instagram'a kaydolmasını önleyecek ve onları koruyacak" ifadelerine yer verildi.

Bu adım aynı zamanda uygulamayı Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'yla (COPPA) uyumlu hale getirmeyi de amaçlıyor. Şirketten yapılan açıklamada ayrıca, kullanıcılardan istenecek yaş bilgisinin diğer kullanıcılarla paylaşılmayacağı belirtildi.