Gündem
24 Mayıs 2015 15:59 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:35

İnstagram'a Türk eli değdi

Türk girişimcilerin fotoğraf paylaşım mecrası Instagram'a yönelik geliştirdiği modül, yeni bir trendin Türkler tarafından başlatılmasına zemin hazırladı

Türk girişimcilerin fotoğraf paylaşım mecrası Instagram'a yönelik geliştirdiği modül, sosyal medyada ticaret eksenli yeni bir trendin Türkler tarafından başlatılmasına zemin hazırladı.

Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Snapchat ardından Periscope... Her biri birkaç girişimci tarafından günübirlik konuşmalardan ve ihtiyaçlardan esinlenerek uygulamaya alınan dev sosyal medya şirketleri.

Dünya genelinde yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan sosyal medya devlerinin bireyler, küresel ticaret ve tüketici alışkanlıkları için etkisi her geçen gün daha net anlaşılırken, bu alanlarda ilerlemeyi seçen Türk şirketleri de kullanıcı dostu çözümler üretmeye başladı.

Toplamda 300 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunan ?Instagram'da fotoğraflar önceden yalnızca mobil uygulama aracılığıyla paylaşılabiliyordu.

Ancak Türk yazılım firması Growsta.com'un geliştirdiği modül sayesinde ise her gün 60 milyonun üzerinde fotoğrafın paylaşıldığı Instagram'da artık mobil olmayan bilgisayar türleri üzerinden de fotoğraf paylaşmak mümkün olacak. Üstelik bunun için kullanıcıların bilgisayarlarına çeşitli programları yükleyerek, forumlardan yazılı ve görsel destek almasına gerek kalmayacak.

SORUNU ORTADAN KALDIRDIK

Growsta.com kurucusu İsmail Sait Alpagu, "Growsta.com ile sisteme yükleyeceğiniz fotoğraflarınızı zamanlayarak istediğiniz tarihte Instagram'a yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Dilerseniz yirmi dakika sonra, dilerseniz de evlilik yıl dönümünüzde paylaşılması içinfotoğrafınızı önceden yükleyip takviminize ekleyebiliyorsunuz" bilgileriniverdi.
Instagram'ın fotoğrafları yalnızca mobil cihazlarla paylaşılmasını istediğini belirten Alpagu, "Çoğu marka kendi Instagram hesaplarını yönetirken içerikleri zamanlayamadığından ötürü büyük zorluk çekiyordu, biz bu sorunu ortadan kaldırdık" dedi.

TAKİPÇİ SAYISINI ARTIRMAK MÜMKÜN

Fotoğrafların herkesin aktif olduğu zamanlarda paylaşılıyor olmasının hem paylaşılan fotoğrafların alacağı beğeni sayısını hem de takipçi sayısını hızlıca artırmaya yarayacağını belirten Alpagu, "Şu ana dek test amaçlı çalıştırdığımız sistemimizi kullanan markaların Instagram hesaplarındaki takipçi sayısı üç ayda ortalama yüzde 350, beğeni sayıları ise yüzde 470 arttı. Uygulamamız ile toplam kazandırdığımız takipçi sayısı aylık 100 bini geçtikten sonra herkese açmaya karar verdik" diye konuştu.

INSTAGRAM ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMAK KOLAYLAŞTI

Instagram kullanıcılarının yarısından fazlasının en az bir kez Instagram üzerinden alışveriş yaptığını belirten Alpagu, "Instagram üzerinden satış yapan markaların takipçi sayısını artırmak için her gün saatlerini harcalamalarına artık gerek kalmadı. Uygulama aracılığıyla belirlenen anahtar kelimeleri kullanarak fotoğraf paylaşan ya da belirlenmiş bir bölgeden fotoğraf paylaşan kullanıcıları takip edebiliyorsunuz. Böylelikle gerçekten sadece sizin markanıza ilgi gösterebilecek kişiler sizi takip ediyor" diye konuştu. (HABERTÜRK)