İnsanlar yok olursa dünyaya hangi hayvan egemen olacak?

Bazı uzmanlar iklim değişikliği, pandemiler, nüfus artışının kesintiye uğraması ve hatta göktaşları gibi birçok faktörün Homo sapiens'i yeryüzünden silebileceğine inanıyor. Bu düşünceler, "Modern insan aniden yok olursa Dünya'da neler olacak?" sorusunu gündeme getiriyor.

İnsanlar yok olursa dünyaya hangi hayvan egemen olacak? - Sayfa 1

1968'den beri birçok kez yeniden çekilen kült film serisi Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) gerçek olabilir mi? Maymunlar insan zekasına erişip Dünya'nın hakimiyetini ele geçirebilir mi?

 Independent Türkçe'nin haberine göre; LiveScience'a konuşan uzmanlar, insanın yokluğunda onun kadar zeki canlıların ortaya çıkıp çıkmayacağı sorusuna dair değerlendirmelerini paylaştı.

112
İnsanlar yok olursa dünyaya hangi hayvan egemen olacak? - Sayfa 2

MAYMUNLAR

 Jeolog ve popüler bilim yazarı Dougal Dixon, "Bu noktada yakınsama kavramı çok önemli olacak" diyor. After Man: A Zoology of the Future (İnsandan Sonra: Geleceğin Bir Zoolojisi) kitabının yazarı olan Dixon'ın dile getirdiği "yakınsak evrim" kavramı, birbirleriyle yakın akraba olmayan tür ve soylar arasında görülen benzer biyolojik özelliklerin oluşumu için kullanıyor.

 Yakınsamanın en bilindik örneklerinden birini yunuslarla balıklar oluşturuyor. Zira yunuslar, memeli olmasına ve bambaşka bir gelişim süreci izlemesine rağmen balıklara çok benzeyen özelliklere sahip. Bu sayede denizlere rahatça adapte olabildi. İnsan türü "yürüyen ölü" diye nitelendi: "İşaretler sonun yaklaştığını gösteriyor."

212
İnsanlar yok olursa dünyaya hangi hayvan egemen olacak? - Sayfa 3

Dixon da insanın boşluğunu ancak ona yakınsayan türlerin dolduracağını ima ediyor.

 Önceki araştırmalar insan elinin yapıları inşa etme ve uzamsal akıl yürütmede ona benzersiz hünerler kazandırdığını ortaya koymuştu.

 Buna göre insanlarla aynı ekolojik rolü üstlenecek, yani şehirler inşa ederek çevreyi yeniden şekillendirecek bir türün öncelikle insan eline benzer uzuvlara ihtiyacı olacak. Bu da özellikle türün karşıt başparmaklara veya en azından insandaki baş parmağın bir eşdeğerine sahip olması demek.

312
İnsanlar yok olursa dünyaya hangi hayvan egemen olacak? - Sayfa 4

İnsanın en yakın akrabası olan şempanzelerin (Pan troglodytes) ve bonoboların (Pan paniscus) alet yapmak için kullandığı karşıt başparmakları zaten var. İnsanların soyu tükenirse bu türlerin homininlerin yerine geçmesi olası görünüyor.

 Ancak uzmanlara göre bunların insan benzeri araçlar üretme ve kullanma yeteneğini geliştirmesi muhtemelen yüz binlerce, hatta milyonlarca yıllık bir süreç gerektirecek. Dahası, insanları yok edecek kadar güçlü herhangi bir felaketin şempanzeleri de yok etmesi ihtimal dahilinde.

 

412