Dünya
13 Ağu 2022 15:12 Son Güncelleme: 13 Ağu 2022 15:25

İngiltere’den vatandaşlarına şok Türkiye uyarısı! ‘Bu şehirlerden uzak durun…’

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye seyahat etmeyi planlayanlar için 'kalabalık bölgelerden uzak durulması' ve 'olası bir terör saldırısına' karşı dikkatli olun çağrısı yaptı. İller arasında, Tunceli, Diyarbakır, Kilis, Hatay, Şırnak, Hakkari, İstanbul ve İzmir de var.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan tatilciler için bir güncelleme yayınladı. Milli Gazete'nin İngiliz basınında yer alan haberlerden aktardığına göre, Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan metinde, Tunceli, Diyarbakır, Kilis ve Hatay illerine seyahat edilmesinin önerilmediği bilgisi paylaşıldı.

Ülkenin Suriye sınırına 10 km mesafedeki bölgelere yapılan tüm seyahatlerin yanı sıra Şırnak ve Hakkari illerine de zorunlu olmadıkça seyahat edilmemesi tavsiye edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’ye yapılan ziyaretlerin büyük çoğunluğunda herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı vurgulansa da, İngiliz vatandaşlarından ‘etraflarına karşı tetikte olmaları’ istenirken,  ‘turistik, kalabalık yerlerde bulunmamaları’ çağrısı yapıldı.

İSTANBUL VE ANKARA DA DAHİL OLMAK ÜZERE…’

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan metinde, “Durum, şu an daha önceye göre daha sakin. Ancak Türkiye’de Temmuz 2016’daki darbe girişiminin etkisi hala hissediliyor. Bazı kısıtlamalar devam etse de, darbe girişiminin ardından uygulanan olağanüstü hal kaldırıldı.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, terör gruplarının Türkiye’de saldırı girişiminde bulunma olasılığının “Çok muhtemel” olduğu konusunda da uyardı. İngiltere’nin yayınladığı resmi metinde, terör saldırılarına dikkat çekilirken, özellikle ülkenin güneydoğusu ve ülkenin en kalabalık şehirleri İstanbul ve Ankara’nın tehlikede olabileceği belirtildi.