Televizyon
25 Nis 2016 18:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:28

İngiltere'de Rus kanalına Türkiye soruşturması!

İngiliz medya denetim kuruluşu Ofcom, İngilizce yayın yapan Rus televizyon kanalı RT’nin Türkiye aleyhindeki iki yayını hakkında inceleme başlattı.

Ofcom, RT’de yayınlanan “Yeraltına inmek (Going Underground)" adlı  programın iki bölümüyle ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

"Ana akım İngiliz medyasının görmezden geldiği haberleri verdiğini"  ileri süren programın 5 ve 23 Mart’ta ekrana gelen bölümlerinde, Türkiye’nin Kürt  politikasına ilişkin iddialara yer verilmişti.

RT'de 5 Mart'taki programda bir konuk, Türkiye’nin "Kürtlere karşı  'soykırım' savaşı yürüttüğünü" öne sürmüş, programda konuyla ilgili karşıt bir  görüşe de yer verilmemişti.

İngiliz medya kurallarında yayıncıların programlarında "uygun  tarafsızlığı" göstermeleri isteniyor.

Ofcom’dan yapılan açıklamada, "Programda Türk hükümetinin eylem ve  politikaları ile ilgili yapılan tartışmaların bizim tarafsızlık kurallarımızı  ihlal edip etmediğini soruşturuyoruz." ifadesi kullanıldı.

Ofcom 2005’ten beri İngiltere’de yayın yapan RT'nin ülkedeki yayın  standartlarını bugüne kadar 14 kez ihlal ettiğine hükmetti. Ofcom, geçen yıl da  RT'nin Ukrayna ve Suriye konusunda yanlış, yönlendirici ve taraflı programlar  yaptığına karar vermişti. Kanala geçen yılın eylül ayında benzer bir ihlal  dolayısıyla düzeltme yayınlatılmıştı