Gündem
18 Eki 2014 16:32 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:50

İngiliz gazetecinin 'Alo Fatih' sorusuna Bakan ne yanıt verdi?

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, dün akşam katıldığı Carnegie Europe düşünce kuruluşunun programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin yeni AB iletişim stratejisini tanıtmak için Brüksel'de bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, dün akşam Carnegie Europe düşünce kuruluşunun programına katıldı.
Financial Times gazetesinin uluslararası ilişkiler editörü David Gardner'in moderatörlüğünü yaptığı programda konuşan Bozkır, son 3-4 yılda Türkiye'nin Avrupa'daki imajının hasar gördüğünü ama aynı zamanda da Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki imajı da zedelendiğini belirtti. "Bu imajı düzeltmemiz gerek" diyen Bozkır, olumsuz algıları gidermek için tarafların doğru resme bakmaları ve bazen de resmin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

AB Bakanı Bozkır, konuşmasının ardından David Gardner'in Türkiye'deki yargı bağımsızlığı, hukuk üstünlüğü ve basın özgürlüğü hakkındaki sorularını cevapladı.

"SORUN HOLDİNG PATRONLARININ GAZETE TV SAHİBİ OLMASI"

Bakan, Türkiye'deki basın özgürlüğü endişesinin altında yatan en önemli problemin holding patronlarının gazete ve TV kanalı sahibi olmalarına bağladı. Bozkır, "Batı ülkelerinde holding patronları ve ülkede ekonomik çıkarı olan iş sahiplerine televizyon veya gazete sahibi olmalarına normalde izin verilmez" dedi.

PATRONLAR EKONOMİK ÇIKARLARI YÜZÜNDEN GAZETECİLERİ KOVUYOR

Son dönemde gazetecilerinin işten atılmasını hükümetin basın üzerindeki baskısından kaynaklanmadığını savunan Bozkır, "Bugünkü problem imaj problemidir. Bazı medya sahipleri ekonomik çıkarlarından dolayı gazetecilerinin ne yazacağından korkuyorlar. 'Bundan dolayı neden ekonomik çıkarlarımı tehlikeye atayım' diyorlar" dedi.

ALO FATİH SORUSUNA BAKAN'DAN YANIT

Gardner'in, "(Hükümetten) telefon da mı gelmiyor?" tepkisine Bozkır, "Ben herhangi bir telefon görüşmesi görmedim" cevabını verdi.