Teknoloji
01 Ara 2022 10:00 Son Güncelleme: 01 Ara 2022 10:04

IMEI düzenlemesi kabul edildi! Bir yıl sinyal alınamayan cep telefonları kapatılacak

Kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından pasife alınmasına ilişkin teklif yasalaştı.

Cep telefonu klonlanmasına yönelik düzenlemeleri içeren teklif, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa, cep telefonu klonlanmasının önüne geçilmesi için düzenlemeyi içeriyor. Buna göre, cep telefonlarında 7 yıl olan sinyal alma sınırı bir yıla düşürülüyor. Kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI numaraları pasifize edilecek. Böylece bu telefonların IMEI numaraları kullanılarak telefon klonlaması yapılamayacak.

Elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınma süresi, 7 yıldan 1 yıla düşürüldü. Son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI'leri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından pasife alınacak. Uygulamada, maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan önceki bir yıllık süre dikkate alınacak.

Bu suretle elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan cihazlar, son kullanıcılarına ait bir hatla kullanıldığında, bu cihazların elektronik kimlik bilgileri başka bir işleme gerek kalmaksızın tekrar kayıtlı hale getirilecek.

Elektronik kimlik bilgileri bu suretle tekrar kayıtlı hale getirilemeyen cihazlar için BTK'nin düzenlemeleri kapsamında başvuru yapılması gerekecek.