Gündem
07 Oca 2021 09:24 Son Güncelleme: 07 Oca 2021 09:27

İlker Başbuğ’dan ‘darbe’ tartışmalarıyla ilgili açıklama

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 'darbe iması' tartışmalarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Başbuğ, "Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum" ifadelerini kullandı.

İlker Başbuğ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyet'inde Güç Odakları Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsünde 1961-1980 dönemi incelenmektedir. Bu kitapta o günün şartlarında, o günlerde gelişen olaylar değerlendirilmiştir. 4 Ocak günü bir gazetede yayınlanan söyleşi bu kitabın tanıtımıyla ilgilidir.

"Kitapta ve söyleşide ifade ettiğim gibi 27 Mayıs askeri müdahalesi Cumhuriyet'in getirdiği siyasi sisteme vurulan ilk darbenin adıdır. Türk Ordusunu siyasetin içine bulaştırmıştır.

"BİR KİTABIN TANITIMINA İLİŞKİN SÖYLEŞİDEN 'DARBE İMASI' ÇIKARMAK DOĞRU DEĞİL"
"Yazdıklarım ve söylediklerim bu kadar açık iken, bir yılı aşkın çalışmanın ürünü olan bir kitabın tanıtımına ilişkin söyleşiden "darbe iması" çıkarmak doğru değildir.

"Türkiye'nin gündeminde önemli meseleler vardır. Enerjimizi bu meseleler üzerinde harcamalıyız. Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum."

NE OLMUŞTU?
26.Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhuriyet'e verdiği röportajda, "Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu" ifadelerini kullanmıştı. Başbuğ'un sözleri 'darbe iması' olarak yorumlanmıştı.