Gündem
27 Oca 2020 09:43 Son Güncelleme: 27 Oca 2020 09:54

İletişim Başkanı Altun'dan basın kartı açıklaması

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Altun, yazılı açıklamasında basın kartı başvurularına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

"Son günlerde bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının  iptal edildiğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." ifadesini kullanan  Altun, İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemlerin Basın Kartı  Yönetmeliği çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.

 İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra,  genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme  gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapıldığını anımsatan Altun,  İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi'nin açık olduğuna ve güncel  olarak başvuruların alındığına dikkati çekti.
 
 SÜREÇ TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Altun, başvuruların ardından değerlendirme sürecinin, basın kartının  itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütüldüğünü belirtti.
 
Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen  "basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları" taşıyıp taşımadığını tespit  etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapıldığını anımsatan Altun, açıklamasında  şu ifadeleri kullandı:
 
"İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci  tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir. Bu  sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı  unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam  eden başvuru sayısı 894'tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru  sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör  örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu  zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut  durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal  durumu söz konusu değildir."
 
Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvurularının  hala aktif olduğunu vurgulayan Altun, şunları kaydetti:
 
"Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların  kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni  basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de  bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da  yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa  çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç  tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır."