İkinci el otomobil piyasasında durgunluk; fiyatlar düşecek mi?

İkinci el otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkması ve yüksek faiz oranları gibi nedenlerle ikinci el otomobil pazarında adeta yaprak kıpırdamıyor

İkinci el otomobil piyasasında durgunluk; fiyatlar düşecek mi? - Sayfa 1

İkinci el otomobil pazarında satışlar durma aşamasına gelirken ilan sitelerindeki araç sayısı da artıyor. Aracını satmak isteyen birçok vatandaş, eski yöntem cam ilanları ile alıcı bulmaya çalışıyor. Peki satışlar neden durdu, fiyatlar düşer mi?

112
İkinci el otomobil piyasasında durgunluk; fiyatlar düşecek mi? - Sayfa 2

Geçtiğimiz dönemde yatırım aracı olarak görülen otomobiller yüksek mevduat faizleri nedeniyle yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu nedenle parasını faizde değerlendirmek isteyenler ilan sitelerine akın etti.

212
İkinci el otomobil piyasasında durgunluk; fiyatlar düşecek mi? - Sayfa 3

Popüler araç ilan sitelerinde nisan ayında 750 binin biraz üzerinde olan ilan sayısının bugün 1 milyona yaklaşmış durumda. Yılbaşından önce ikinci el araç satışında ilanda kalma süresi ortalama süre 15 gün iken, bugün 2 aya kadar çıkmış durumda.

312
İkinci el otomobil piyasasında durgunluk; fiyatlar düşecek mi? - Sayfa 4

Geçtiğimiz yıl sıfır araç fiyatlarını bile geçen ikinci el araç fiyatları, alınan tedbirler ve yasaklarla geriledi. Sıfır araç girişinin artması ve kampanyalarla birlikte ise ikinci elde satışlar yeni yılda durma noktasına geldi.

412