Dünya
26 Ağu 2019 17:12 Son Güncelleme: 26 Ağu 2019 17:15

İki siyah modeli karıştıran ünlü dergi tepki çekti

Avustralya’da yayın yapan WHO dergisine verdiği röportajda başkan bir siyah modelin fotoğrafının kullanılmasını eleştiren Adut Akech, “Her siyah kızın ya da Afrikalı insanların aynı göründüğünü düşünüyorlar. Bunun beyaz bir modelin başına gelmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Sudan kökenli Avustralyalı model Adut Akech, WHO dergisi için verdiği röportajda ‘yanlışlıkla’ kendisinin yerine yine bir siyah model olan Flavia Lazarus’un fotoğrafının kullanılmasına tepki gösterdi.

Dergi, ajans tarafından kendilerine yanlış fotoğrafın verildiğini söyleyerek taraflardan özür diledi.

Ancak özrü yeterli bulmayan ve hatanın kendisini çok üzdüğünü söyleyen Akech, medyanın siyahlara bakış konusunda alması gereken daha çok yol olduğunu belirtti. Akech, ırkçılığın hâlâ varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Instagram hesabından açıklama yapan 19 yaşındaki model, “Bu beni üzdü, kızdırdı, saygısızlığa uğramış hissettirdi; bu, hangi koşul altında olursa olsun benim için kabul edilemez ve mazur görülemez. Sadece şahsen hakarete ya da saygısızlığa maruz kalmadım, bu tüm ırkıma yapıldı. Bunu yapan her kimse belli ki fotoğraftakinin ben olduğumu düşündü ve bu bir sorun” dedi.

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Adut Akech Bior (@adutakech)'in paylaştığı bir gönderi ()

'BEYAZ BİR MODELİN BAŞINA GELMEZDİ'

Güney Sudan doğumlu olan ve Avustralya vatandaşlığı kazanmadan önce Kenya’da bir mülteci kampında yaşayan Adut Akech, söz konusu röportajda da insanların mültecilere bakışına ve beyaz olmayan insanlara yaklaşımına değiniyordu.

 Hatanın, vurgu yaptığı şeyleri suya düşürdüğünü belirten Akech, “Bu, bütün siyah kızların ya da Afrikalı insanların aynı göründüğünü düşünenlerin dar fikirliliğini ve cahilliğini gözler önüne seriyor. Bunun beyaz bir modelin başına gelmeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Amacının dergiyi yerin dibine batırmak olmadığını ancak düşüncelerini kamuoyuna anlatmak zorunda hissettiğini vurgulayan Model, yaşadığı bu olayın moda endüstrisi için bir ‘uyanma çağrısı’ olmasını umduğunu da ekledi.

Akech, “Eminim ki bunu yaşayan ilk insan ben değilim ve bu son bulmalı. Endüstrideki insanlar bunun bir sorun olduğunu bilmeli ve daha iyisini yapmalı. Avustralya’nın da yapacak çok işi var, onlar da daha iyisini yapmak zorunda” dedi.

Adut Akech ve Flavia Lazarus’un podyumda birlikte boy gösterdiği Melbourne Moda Haftası yetkilileri de bir açıklama yaparak, hatayı ‘kabul edilemez’ diye niteledi ve modellerin yanlarında olduklarını duyurdu.