İki Gözüm Ahmet filmi Ahmet Kaya’nın kemiklerini sızlatacak!

Çetin İnanç için Türklerin Ed Wood’u yakıştırması yapılır. Gani Rüzgar Şavata için de Kürtlerin Ed Wood’u benzetmesini yapmak mümkün.

Gani Rüzgar Şavata’yı bilir misiniz?

Ben biliyorum, bildiğim kadarıyla da tarif edeyim. Yeteneği ve bütçesi hayalleri kadar büyük olmayan bir sinemacıdır. Çektiği filmleri, özellikle de Saddam’ın Askerleri’nin ilk 15 dakikasını izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Çetin İnanç için Türklerin Ed Wood’u yakıştırması yapılır. Gani Rüzgar Şavata için de Kürtlerin Ed Wood’u benzetmesini yapmak mümkün.

Bütçesiz filmlerde ortaya çıkan çocuksu bir hayal gücü ve olabildiğince ilkel bir hikaye anlatıcılığı... Bunu yaparken de dini ve milli duyguları sömürür, hayvan haklarını hiçe sayar, gerektiğinde filmi için atları öldürür. Hatasını bile bile savunmaktan geri durmaz, “Sanat insan içindir, hayvanlar telef edilebilir” bile der. Filmlerinin tanıtımını yaparken sansasyon yaratmaya bayılır ama filmlerini kendi küçük kitlesi dışında kimse izlemez, siyasete atılır ama seçilemez vs.

Ulaşamadığı hedefler yolunda giderek asabileşen Gani Rüzgar Şavata, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın iznini almadan, nezaketen bile danışmadan bir Ahmet Kaya filmi çekmeye soyundu. Film çekildi bitti ama sanatçının eşi ve kızları filmin gösteriminin durdurulması için dava açınca, mahkeme 7 Şubat’ta vizyona girmesi beklenen filmin gösteriminin durdurulmasına karar vermişti.

Filmin yapım şirketi X Yapım, bu karara bir üst mahkemede itiraz etti, ancak sonuç değişmedi. Yapımcılar, ilk mahkemenin alıp, üst mahkemenin de onayladığı “ihtiyati tedbir” kararını İstinaf Mahkemesi’ne götürdü. Temyiz başvurusunu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, “İki Gözüm Ahmet” filmi için yerel mahkemelerin verdiği “ihtiyati tedbir” kararını kaldırdı ve filmin gösteriminin önü açıldı.

Hal böyle olunca, Gani Rüzgar Şavata, sesi tıpatıp rahmetliye benzeyen ama oyunculuk tecrübesi olmayan Özgür Tüzer adında bir arkadaşı başrole koyduğu İki Gözüm Ahmet filmini izletebilmek için sansasyon yaratma amaçlı PR turlarına başladı.

Yanlış anlamayın, şarkıcı filmlerine karşı değilim hatta severim. Son yıllarda bu konuya bir ilgi var. The Bohemian Rhapsody, The Rocketman, Müslüm... Bu yapımları ilgiyle izledim, Ahmet Kaya’nın filmini de merakla bekliyor olurdum elbette ama işe atılan imza izlemekten vazgeçmek için yeterli bir sebep.

Kamyonetin arkasına at ölüsü bağlayıp sürükleyen Gani Rüzgar Şavata’nın hak hukuk gözetmeden çektiği Ahmet Kaya filmini izlemeyeceğim ama konu bu değil. Mesleğimizin aksakallarından Ali Eyüboğlu’nun Youtube’da yayınladığı Magazin Noteri adlı programa çıkan Gani Rüzgar Şavata yine sansasyon peşinde!

Ahmet Kaya denilince akla ilk gelenlerden biri de sanatçının 1999 yılında düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği’nin Altın Objektif Ödül Töreni’nde yuhalanması hadisesidir. Gecede ödül almak için sahneye çıkan Ahmet Kaya’nın, bugün olsa herkesin alkışlayacağı konuşması salonda infial yaratmış, sanatçı sahnedeyken çatal bıçaklar fırlatılarak yuhalanmıştı. Serdar Ortaç’ın iyice gaza gelmiş insanlara 10. Yıl marşını söyletmesiyle sonuçlanan olay toplumsal hafızamızda kara bir leke olarak yerini aldı.

Gani Rüzgar Şavata da filminin PR’ını tam bu noktadan yapmanın peşine düşmüş. Ali Eyüboğlu’nun programına çıkarak, o gece Serdar Ortaç’ı sahneye atarak, ona ve insanlara marş söyletenin Reha Muhtar olduğunu açıkladı. Bunu da baya zevk alarak yaptı.

Gani bey, bir zamanlar Reha Muhtar’ın programına çıkar tuhaf açıklamalarını yapardı, o günlerden bir gönül kırgınlığı kalmış olmalı.

Bundan daha fenası ise, “Burada Serdar Ortaç herkesten cesur, herkesten yürekli, herkesten pak. Çünkü çıktı 50 defa özür diledi. 50 defa hata yaptım dedi. Serdar Ortaç kendisini akladı. Serdar Ortaç’a hiçbir kötü duygumuz yok. Ama yapacağı tek bir şey var. Gelecek ve benimle filmi izleyecek.  Ben de onu alnından öpeceğim...” demesi.

Adam özrünü, senin de dediğin gibi 50 defa dilediyse, özeleştirisini de yaptıysa artık bu onun ve o gece orada Ahmet Kaya’nın yanında olan eşi Gülten Kaya’nın arasında bir helallik isteme meselesidir. Kimse senin emir verir gibi yaptığın çağrıya uyup, filminin galasına gelip orada birlikte izleyerek sonra da senden af dilenir gibi davranmak, magazine malzeme verip senin PR’ına alet olmak zorunda değil Gani Rüzgar Şavata...

Serdar Ortaç’ı boşver, sen önce şu filminde öldürdüğün at için 12 yıl gecikmiş özrünü dile.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com