Gündem
13 Mar 2021 10:35 Son Güncelleme: 13 Mar 2021 10:41

İki gazeteciye 'nitelikli yağma ve şantaj'dan tutuklama

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü KOM şube ekipleri tarafından şantaj yaptıkları iddiasıyla dün gözaltına alınan ve bu sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen Güngör Arslan ile Ümit Rende tutuklandı.

Kocaeli’de faaliyet gösteren yerel haber sitesi çalışanları ve sahipleri, aralarında Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve iş insanı Cezmi Çiçek’in bulunduğu 8 kişiye şantaj yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Savcılık tarafından ifadeleri alınan 5 kişiden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

haberiskelesi.com'da yer alan habere göre; Kocaeli’de yerel haber sitesi sahibi ve çalışanı beş kişi, dün Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve iş insanı Cezmi Çiçek’in de aralarında bulunduğu 8 kişiye şantajda bulundukları iddiası ile Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından dün gözaltına alındı.

Ev ve işyerlerinde arama yapılan 5 medya mensubu bugün Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde tamamlanan işlemler sonrasında Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

 

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen Ses Kocaeli gazetesinin sahibi Can Çiğit, gazetenin reklam sorumlusu Seda Kadı ve Kocaeli Halk Gazetesi’nin sahibi Faruk Bostan serbest bırakılırken, Ses Kocaeli Gazetesi’nin yazarı Güngör Arslan ve Gündem Kocaeli Gazetesi’nin yazıişleri müdürü Ümit Rende tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BASIN YOLUNU KULLANARAK TEHDİT VE ŞANTAJ

Şüphelilerden Güngör Arslan’ın işadamı Cezmi Çiçek’e yönelik haber yoluyla tehdit ve şantajda bulunduğu bu nedenle Çiçek’in Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu öğrenildi. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişinin daha aynı yöndeki şikayetleri üzerine şüpheliler hakkında gözaltı kararı verilmişti. Şüphelilerin basın yolunu kullanarak tehdit ve şantajla iş adamlarına yönelik tehdit ve şantaj yaptıkları ve bu yolla haksız kazanç sağladıkları öne sürüldü.

DAHA ÖNCE DE HAKİM KARŞISINA ÇIKMIŞTI

Güngör Arslan, daha önce de benzer suçlardan defalarca kez hakkındaki şikayetler nedeniyle gözaltına alınmış ve hakim karşısına çıkmıştı. Sahibi olduğu Bizim Kocaeli Gazetesi’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılmasının ardından FETÖ şüphelisi olarak gözaltına alınmış ve beraat etmiş ancak gazetesine ve mal varlığına da el konulmuştu.

Ses Kocaeli Gazetesi yazarı Güngör Arslan (solda) ve Gündem Kocaeli Gazetesi Yazıişleri Müdürü Ümit Rende (sağda) tutuklandı.

‘SAVCILIK BUNU CİDDİYE ALMIŞ’

Şantaj iddialarına ilişkin açıklama yapan Kocaeli Halk Gazetesi sahibi Faruk Bostan, Ses Kocaeli gazetesinin kuruluşunda yer aldığını ve bu esnada gazeteye destek amaçlı bedeli 250 TL olan reklam verilmesi konusunda çevresine ricada bulunduğunu, şantaj iddialarının reklam verip vermemekten kaynaklandığını belirtti.

Bostan, “Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’a da ‘Bu gazetenin kurulmasında benim de teşvikim var. Burada senin de ilanın olsun’ diyerek teklif yaptım. Necmi Bulut ise ‘Güngör Arslan’ın gazetesine ilan verirsem Tahir Büyükakın (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı) ile aram açılır’ diyerek yanaşmadı ama gazeteye açıktan 2 bin lira vermek istedi. Bu parayı da Güngör Arslan kabul etmedi’ dedi. Sonrasında haber sitesinde Kocaeli Ticaret Odası yönetimine ilişkin olumsuz haberlerin çıktığını, oda başkanının da bu haberlere ilişkin ‘Reklam parası olarak 250 TL istediler, bu şantajdı. Parayı vermeyince de bu haberleri yaptılar’ dediğini söyleyen Bostan, “Bu çok komik bir açıklamaydı. Görüyoruz ki savcılık bunu ciddiye almış” dedi.