Gündem
31 Mar 2024 14:21 Son Güncelleme: 31 Mar 2024 14:24

İki gazete seçim yasağını manşetten deldi! İşte atılan o 'kurnaz' başlıklar

YSK'nın açıkladığı propaganda serbestliği sona ermiş olmasına rağmen iki gazete "kurnaz" manşetleriyle bu yasağı deldi...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayımlanan karara göre seçimlerde propaganda serbestliği sona ermiş olmasına rağmen iki gazete "kurnaz" manşetleriyle yasağı deldi.

YSK'nın, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 31'inci maddesinde yer alan siyasi reklamlara ilişkin usul ve esasları belirlediği kararına göre, yayın yasakları önceki gece başlayıp, bugün YSK tarafından açıklanacak saate kadar sürecek. Bu süre zarfında her türlü yayın organı tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamında sayılacak.

YSK ve RTÜK'ün yasak ve uyarılarına rağmen Milli Gazete ile Akit Gazetesi "kurnaz" manşetleriyle yasağa uymadı. İki gazete de okurlarına "kelime oyunu" ile "bilinçaltı mesaj" gönderdi.

Akit gazetesi "Şehirler murada ersin", Milli Gazete ise "Şehrinde, İlçende, Mahallende Saadetini Seç" manşetleriyle yayımlandı.

İşte o manşetler: