Sağlık
26 Oca 2022 19:46 Son Güncelleme: 27 Oca 2022 01:25

İki doz Sinovac aşısı olanlar dikkat! Üçüncü doz araştırmasında kritik sonuçlar

The Lancet dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma, iki doz Sinovac aşısı olan kişilerin BioNTech aşısıyla üçüncü dozu yaptıklarında antikor seviyelerinin güçlü bir şekilde yükseldiğini gösterdi.

Brezilya’daki halk sağlığı uzmanları ve Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma; AstraZeneca, Pfizer/BioNTech veya Johnson & Johnson'a ait üçüncü bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı dozunun daha önce iki doz Sinovac aşısı almış kişilerde antikor seviyelerini önemli ölçüde artırdığını buldu.

 Bilim insanları Sinovac aşısının Delta ve Omicron varyantlarına karşı da dahil olmak üzere viral vektör veya mRNA aşılarından güçlü bir destek aldığını söyledi.

 Oxford Üniversitesi aşı grubu direktörü ve çalışma lideri Andrew Pollard, "Bu çalışma, inaktive aşıların kullanıldığı birçok ülkedeki politika yapıcılar için önemli seçenekler sunuyor" dedi.

 50'DEN FAZLA ÜLKEDE ONAYLANDI

Sinovac'ın aşısı Çin'deki bir hastadan izole edilen koronavirüsün inaktive edilmiş versiyonunu kullanıyor. CoronaVac adlı aşı, Türkiye de dahil olmak üzere Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Umman, Malezya ve  Endonezya'nın da dahil olduğu 50'den fazla ülkede onaylandı.