Gündem
12 Haz 2014 10:51 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:17

İhlas Haber Ajansı'nın bu haberi Zaytung'u aratmadı!

İhlas Haber Ajansı sabah saatlerinde İstanbul'daki barajların doluluk oranlarıyla ilgili gülümseten bir habere imza atttı.

İhlas Haber Ajansı'nın bugün barajların doluluğuna yönelik bir haberi okuyucuları gülümsetti ve ajansı dalga konusu yaptı. Haberi ilk görenler Zaytung okuyorum izlenimine kapılsa da haber gerçekti ve İHA tarafından servis edilmişti.

Gazetecilik derslerinde okutulabilecek haberde ajans, son yağmurlarla birlikte İstanbul'daki barajların doluluk oranlarının yüzde 100 olduğunu savundu. Halbuki, İSKİ'nin sitesinde, 11 Haziran 2014 itibariyle İstanbul'daki barajların ortalama doluluk oranının yüzde 27,80 olduğunu açıkça yazıyordu.

Ajans, haberinde İstanbul'a su sağlayan Pabuçdere ve Kazandere barajlarının havaların yağışlı geçmesinin ardından yüzde 100 doluluk oranına yaklaştığını öne sürdü. Fakat o da gerçeği yansıtmıyor. Zira yine İSKİ'nin sitesindeki son verilere göre Kazandere barajı yüzde 55,53 ve Pabuçdere barajı ise sadece yüzde 14,'lük bir doluluk oranına sahip. Ajans, söz konusu barajların doluluk oranlarının yüzde yüze ulaştığı bilgisini Çağlar Okyay isimli biz vatandaşa dayandırıyor. Halbuki İSKİ, İstanbul'daki barajların doluluk oranları gün aşırı sitesinden ve Twitter hesabından duyuruyor.

İşte ajansın geçtiği haberin tam metni:

İstanbul susuz kalmayacak

Kırklareli'nin Vize ilçesinden İstanbul'a su sağlayan Pabuçdere ve Kazandere barajları, havaların yağışlı geçmesinin ardından yüzde yüzlük doluluk oranına yaklaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul'un su sorununu ortadan kaldırmak üzere yaptırdığı Pabuçdere ve Kazandere barajları, kurak geçen kış mevsimi boyunca alarm verdi. Kış aylarında havaların kurak geçmesi ve bölgenin yağış almamasından dolayı kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan barajlar yağan yağışlarla birlikte yüzleri güldürdü.

İstanbul'un en önemli su kaynaklarından olan Pabuçdere ve Kazandere barajları son 10 gündür Kırklareli'ne yağan yağışlarla birlikte yüzde yüzlük doluluk oranına yaklaştı. Haziran ayının başından itibaren Kırklareli'de etkili olan yağışlar barajları doldururken, uzmanlar, barajların durumlarının iyi olduğunu ve İstanbul'un herhangi bir su sıkıntısı yaşamayacağını belirtti.

Kış mevsiminin kurak ve yağışsız geçmesinden dolayı barajların kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Çağlar Okyay isimli vatandaş, "Kış mevsiminin kurak ve yağışsız geçmesinden dolayı barajlarda gözle görülecek şekilde azalma meydana gelmişti. Yaz mevsiminin gelmesi ve yağışların artması ile birlikte barajlar tekrar doluluk oranlarının en üst seviyesine ulaştı. İstanbul'un su sıkıntısı çekeceğinin düşünmüyorum. Çünkü baraj gayet iyi, dolu ve yağışların daha da devam edeceğini öğrendik. Barajlar daha da dolar bence" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre yağışların hafta boyunca devam edeceği öğrenildi.