Polemik & Kulis
27 Haz 2019 12:06 Son Güncelleme: 27 Haz 2019 12:57

İHA'nın skandalı medyayı zorda bıraktı!

İhlas Haber Ajansı, son dönemde birbiri ardına yaptığı skandal hatalarına bugün bir yenisini daha ekledi.

Google Haberlere Abone ol

Nitelikli isimlerini birer birer kaybeden İhlas Haber Ajansı’nda hatalı haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

İhlas Holding’in haber ajansı İHA, ‘tarihi eser kaçakçılarına nefes kesen operasyon’ başlığı ile bir haber yayınladı. Haberde ‘değeri 1 Milyon 750 bin dolar olan 2300 yıllık 2 adet İncil ele geçirildi.’ ifadeleri kullanıldı.

Bu haberi araştırmadan kullanan birçok televizyon ve internet sitesi, ‘Hz. İsa doğmadan yaklaşık 281 yıl önce nasıl İncil yazılır?” eleştirileri karşısında geri adım attı. Birçok site haberi yayından kaldırırken bazı internet siteleri 2300 yılını Hz. İsa’nın doğumunda bu zamana kadar geçen süreyi hesaplayarak 2000 olarak değiştirdi.

TGRT Haber ise önce haberler ilgili videoyu paylaştı, sonra bunu sildi.

İşte o video;

İHA’nın haberinde ise şu ifadeler yer aldı;

“Müşteri kılığına giren jandarma ekipleri, tahmini değeri 1 milyon 750 bin dolar olan yaklaşık 2000 yıllık İncilleri satmaya çalışan tarihi eser kaçakçılarını suçüstü yakaladı.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 4 tarihi eser kaçakçısının ellerinde bulunan tarihi eserleri satmak amacıyla müşteri aradığı istihbaratını aldı. Tarihi eser kaçakçılarıyla müşteri gibi irtibat kuran ekipler, Osmangazi ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinde buluşma sağladı. Tahmini değeri 1 milyon 750 bin dolar yaklaşık 2000 yıllık 2 adet incili jandarma ekiplerine satmaya çalışan 4 tarihi eser kaçakçısı suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Tarihi eser kaçakçıları hakkında 2863 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan işlem yapılırken, 4 şüphelinin sorgusu devam ediyor.”