Gündem
16 Haz 2015 18:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:39

İGC Başkanı Dikmen: Vali için ‘Küçük’ basın özgürlüğü için ‘Büyük’ ayıp!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Şanlıurfa'da Valiye soru sordukları için gözaltına alınan gazeteciler hakkında konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Şanlıurfa’da Vali İzzettin Küçük’e soru sordukları gerekçesiyle gözaltına alınan gazeteciler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Dikmen, “Kamuoyunun bilgi edinme hakkı için çalışan gazetecinin görevi soru sormaktır. Gazetecinin sorduğu soruyu beğendirmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Gelişmiş ülkelerde ancak fıkralara konu olacak bu durum ülkemizde son yıllarda bir kara mizah örneği olarak sık sık yaşanıyor” dedi.

Gazetecilerin sindirilmek, yaşananları tüm gerçekliğiyle yansıtmasını engellemek için çeşitli gerekçelerle baskı altına alındığını ifade eden İGC Başkanı Misket Dikmen, yaptığı açıklamada şunları söyledi.

KARA MİZAH!

"Basın özgürlüğünün adeta yerlerde süründüğü ülkemizde neredeyse her gün basın ve ifade özgürlüğüne bir darbe daha vuruluyor. Asli görevi soru sormak, sorduğu sorular ve aldığı cevaplar üzerinden gerçeklere ulaşarak bunları okuyucuya aktarmak olan gazetecilerin ‘soru sorduğu’ gerekçesiyle gözaltına alınması tam bir kara mizah örneğidir. Bu yaşanan durum Sayın Şanlıurfa Valisi için ‘Küçük’ olabilir ancak basın ve ifade özgürlüğümüzün nasıl engellendiğine dair büyük bir ayıptır. Gazetecileri her fırsatta sindirmeye çalışan anlayışı kınıyoruz. Son dönemde neredeyse bütün devlet kurumlarında ve yöneticilerinde alışkanlık haline gelen gazetecilere yönelik kötü muamelenin de yeni süreçte biran önce son bulmasını diliyoruz.”