Gündem
09 Nis 2015 17:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:28

İGC Başkanı Dikmen gazetecilere saldıran işadamlarını kınadı

TOBB toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasını izlemek için gelen gazetecilere yapılan saldırı tepkilere neden oldu.

TOBB toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasını izlemek için gelen gazeteciler, TOBB üyesi işadamlarının saldırılarına maruz kaldı. Protokolde basının yerini işgal eden bir işadamı, bu duruma tepki gösteren gazetecilere "Oturduğun yerlerin parasını ben veriyorum" dedi. Bu durum karşısında tepki gösteren gazeteciler salonu terk etti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, “Basına karşı güç gösterisi sergileyen işadamlarını kınıyoruz. Kadın muhabirin üzerine yürümeye kadar varan bu olay basına yönelik bu saldırıyı daha da çirkinleştirmiştir” dedi.

TOBB YÖNETİMİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Misket Dikmen, şunları söyledi: Türkiye’nin en saygın kurumlarından biri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği salonunda gerçekleşen bu çirkin olay, kamuoyunun haber alma hakkı için çalışan basın mensuplarının çalışmasını engellemeye yönelik olduğu gibi TOBB’un saygınlığına da gölge düşürmüştür. ‘Oturduğun yerlerin parasını ben veriyorum’ diyerek adeta mahalle ağzıyla konuşan işadamlarına; gazetecilerin yalnızca çalıştıkları kurumdan maaş aldıklarını, yalnızca kurumlarına ve halka karşı sorumlu olduklarını bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yaşanan olay sonrası toplantıyı terk eden basın mensubu arkadaşlarımızın bu tavrını yerinde bulduğumuzu belirtiyor, TOBB yöneticilerinin, kurumun çatısı altında gerçekleşen bu çirkin olay nedeniyle meslektaşlarımıza saldıran işadamlarına gerekli yaptırımları uygulamasını beklediğimizi önemle vurguluyoruz