Gündem
20 Nis 2021 17:42 Son Güncelleme: 20 Nis 2021 17:45

İçişleri Bakanlığı TESUD yönetimini görevden uzaklaştırdı

İçişleri Bakanlığı, 104 emekli amiralin bildirisine destek verdiklerini ileri sürdüğü Türkiye Emekli Subaylar Derneği'nin yöneticilerini görevden uzaklaştırdığını duyurdu.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) yöneticileri, 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriye destek verdikleri iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 27'nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak Bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

Dernek yöneticilerinin son günlerdeki açıklamalarında, bildiriye destek oldukları ve açıklamalarının emekli amirallerin bildirisi ile benzerlik taşıdığının ileri sürüldüğü açıklamada, "Emekli amirallerce yayınlanan bildiriye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Türk Ceza Kanunu'nun 316/1 maddesi kapsamında başlatılan soruşturma, halen devam etmektedir. TESUD yöneticilerinin 104 emekli amiralin bildirisine destek açıklaması üzerine Bakanlığımızca da 8 Nisan tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernekler Denetçileri görevlendirilmiştir. Müfettiş ve denetçiler tarafından inceleme sonrası hazırlanan rapor; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca ve genel hükümler gereğince yasal işlemlerin takdir ve ifası için Başsavcılığa tevdi edilmiştir. Ayrıca Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 27'nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak Bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.