Gündem
22 Ara 2011 16:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:09

İBRAHİM ŞAHİN, ANLIK REYTİNG ÖLÇÜMÜNÜ SAVUNDU!

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB ile TRT'ni reyting ölçüm sistemini karşılaştırdı.

Google Haberlere Abone ol

Türk yayıncılık sektörü, reyting ölçümleri sırasında manipülasyon yapıldığının belirlenmesinin ardından daha adil bir ölçüm sisteminin nasıl olabileceğini tartışıyor.

Reyting ölçüm şirketi AGB'nin güvenilir olmadığını açıklayarak başında bulunduğu TRT'yi 3 yıl önce ölçümlerden çıkaran TRT'nin sistemi bugünkü tartışmalara yol haritası çizebilecek nitelikte. SBT Analiz'i kuran TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e göre, TRT'nin bu reyting ölçüm sistemi AGB'ye nazaran daha adil. AGB'nin 8 saatte, SBT Analiz'in ise 7 dakikada reyting sonuçlarına ulaştığına dikkat çeken Şahin, bu 8 saat boyunca alınan verilerin değiştirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Şahin TRT'nin sisteminin ise 7 dakikalık verilerle, değiştirilmesine imkân vermeyecek hızlılıkta olduğuna dikkat çekiyor.

ŞAHİN, TİAK BAŞKANI KARACA İLE GÖRÜŞECEK

AGB'nin reyting sistemini manipüle ettiğini belgelerle açıkladıktan sonra TRT bünyesinde bir ölçüm sistemi geliştirdiklerini hatırlatan Şahin, "TRT'nin ölçüm sistemi Batı standartlarına daha uygun, devlet güvencesi altında, güvenilir ve yüksek teknolojiye dayanmakta. Bugüne kadar bizim sistemimizi görüp de eleştiren tek bir kişi çıkmadı. Geçmiş yıllarda AGB sisteminde TRT'nin tek bir kanalı ölçülüyordu bugünse AGB'ye verdiğimiz paranın yarısıyla tam 12 kanalımızın ölçümünü yapıyoruz ve veriler hakkında tek bir şüphemiz yok." dedi.

Şahin, TİAK Başkanı Hidayet Karaca'nın daveti üzerine salı günü bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Şahin, bu görüşmede TRT olarak kurdukları reyting sistemini anlatacaklarını ifade etti.

(Aslıhan Aydın/Zaman)