Kültür Sanat
25 Oca 2023 09:11 Son Güncelleme: 25 Oca 2023 09:15

İBB, Ferrara imzalı Fatih madalyonunu satın aldı

Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan Fatih Sultan Mehmet'in orijinal tablosunu İstanbul'a getiren İBB yönetimi Costanza de Ferrara’ın 1481’de yaptığı Fatih Sultan Mehmet madalyonunu da satın aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Londra'da düzenlenen bir müzayededen 25 Haziran 2020 günü 7.9 milyon liraya Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan Fatih Sultan Mehmet'in orijinal tablosunu satın almıştı. Tablo bir süre İBB Başkanlık binasında sergilenmişti. Sahte olduğu iddiası ile soruşturma başlatılmıştı.

İBB İtalyan ressam Bellini'nin yaptığı Fatih Sultan Mehmet portresinin ardından bu kez de Ferrera tarafından yapılan madalyonu İstanbul'a geri getiriyor.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, haberi Twitter'dan "10 defa soruşturmadan geçtiğimiz Fatih S. Mehmet tablosunu soruşturmaya devam ede dursunlar, Bellini, Ferrara, Giovanni’in yaptığı 3 madalyonu ve portresi Victoria and Albert Museum’da baş köşede sergileniyor. Biz Ferrara madalyonunu da İstanbulumuza getirmek üzere Londra’dayız" açıklamasını yaptı.

Polat şöyle devam etti:

"Kültür ve tarih hamasetle değil emekle korunur, uluslar arası ilişkilerle ayağa kalkar. Fatih’in yaşarken poz vererek yaptırdığı Costanza de Ferrara’ın 1481’de yaptığı Fatih Sultan Mehmet madalyonu yüzyıllar sonra yeniden bizim, hepimizin, İstanbulun. Hayırlı olsun…"