Gündem
02 Tem 2021 08:49 Son Güncelleme: 02 Tem 2021 10:50

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan Soylu’ya ‘bağış’ tepkisi! ‘Yüzlerinin gülmesini istemeyen bir kişi var’

Ekrem İmamoğlu, sosyal medyadan yayınladığı video ile İBB'nin Kurban Bayramı’nda bağış toplama kampanyasına izin vermeyen İçişleri Bakanlığı'na ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medyadan yayınladığı video ile İBB'nin Kurban Bayramı’nda bağış toplama kampanyasına izin vermeyen İçişleri Bakanlığı'na ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi. ‘132 bin ailenin bayramda yüzlerinin gülmesini istemeyen bir kişi var, o da içişleri bakanı" diyen İmamoğlu, İBB'nin vakıf aracılığıyla başlatacağı yardım kampanyasının engellendiğini söyledi.

“NEDEN, ALLAH AŞKINA NEDEN?”

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz yıl kurban bağışı toplamasına izin verdiği İBB’ye ait İstanbul Vakfı’nın bu yılki talebini reddetti.  Sergilenen tavrı anlamanın mümkün olmadığını vurgulayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Geçen yıl izin verilen vakfın kusuru yok, davası yok, cezası yok. Neden? Allah aşkına; neden?" diye sordu.

27 Nisan gününden beri yapılan başvurunun bekletildiğini söyleyen İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Vakfı'nın bağış toplamasına izin verilmediğini belirterek "Hiçbir gerekçe yok. Bu kararı aklımızla, vicdanımızla anlamakla güçlük çekiyoruz. Devletimizin pek çok kıymetli ve değerli yöneticisinin de böyle düşündüğünü biliyorum. Bir kişi hariç, o da İçişleri Bakanı. İhtiyaç sahibi 132 bin 50 bin ailenin evine bir kilo kavurma girmesine gönlü razı olmayan, bayramda yüzlerinin gülmesini istemeyen bir kişi var, o da içişleri bakanı" dedi.

ERDOĞAN’A SESLENDİ

Geçen yıl izin verilen vakfın hiçbir kusuru veya davası olmadığını söyleyen İmamoğlu, geçen yıl yapılanın aynısının yapılacağını ancak izin verilmediğini söyledi. Bakan Soylu'nun kişisel ihtirasları olduğunu ifade eden İmamoğlu, yapılanın İçişleri Bakanı'nın kişisel kararı olduğunu söyleyip, "Ne yazık ki kini mi var, öfkesi mi var ya da başka bir hesabı mı; çözemiyorum" dedi. İmamoğlu bu kararın kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da seslenen İmamoğlu, "Gelin inancımızın ve insanlığın yanında durun her şeyi siyasete bir şekilde karıştırmaktan vazgeçin" dedi.