Gündem
27 Mayıs 2015 08:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:35

Hürriyet'ten zorunlu açıklama: Bizi aradıklarında gazete baskıya girmişti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Hürriyet Gazetesi'ne yönelttiği eleştirilere karşı gazete bugün "Zorunlu Açıklama" başlığıyla bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidarın hedefi olan Hürriyet gazetesi bugün, DHKP-c tarafından öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın başına tabanca tutulduğunu gösteren fotoğrafla ilgili bir açıklama yaptı.

Başbakan'ın bir danışmanının Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'i aradığını ve fotoğrafın kaldırılması talebinin iletildiğinin belirtildiği açıklamada, aramanın gazetenin baskısının büyük ölçüde tamamlanmış olmasının ardından yapıldığı kaydedildi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın fotoğrafını yayınlamasının ardından ve Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasının ardından attığı 'Yüzde 52 ile seçilen cumhurbaşkanına idam' başlığıyla iktidar tarafından hedef gösterilen Hürriyet şu açıklamayı yaptı:

İşte, Hürriyet'in açıklaması:

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İstanbul’da SETA Vakfı’nda yaptığı bir konuşmada şu sözleri sarf etti:

“Benim resmimi koyuyor, altına da Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye istenen idam cezasını yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı’na idam başlığıyla veriyor. Bu ne demektir? Bunu herkes anladı. Sıra sende demektir...”

Erdoğan’ın sözünü ettiği haber internet sitemizde 16 Mayıs Cumartesi günü yayımlanmıştır ve Cumhurbaşkanı’nın o gün yapmış olduğu “Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi” şeklindeki açıklamasını aktarmaktadır. Bu sözler haberin başlığında tırnak içinde kullanılmıştır. Kendi açıklaması olduğu için başlığın hemen üstünde Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafına da yer verilmiştir. Erdoğan’ın ima ettiği husus Hürriyet editörlerinin aklının ucundan bile geçmemiştir.

Bir diğer nokta, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun DHKP-C teröristleri tarafından şehit edilen Savcı Mehmet Emin Kiraz’ın başına tabanca tutulduğunu gösteren fotoğrafın kullanılmaması için Hürriyet’e gece yarısı yaptıkları bir ricanın karşılıksız bırakıldığı iddiasıdır. 

Başbakan’ın bir danışmanının o hadiseden sonra Ankara Temsilcimiz Deniz Zeyrek’i bu talebi iletmek üzere aradığı doğrudur. Ancak bu telefon gazete baskıya girdikten bir hayli süre sonra, sabaha karşı 02.00’de açılmıştır. O esnada gazetemizin baskısı büyük ölçüde tamamlanmıştı.