İki Lafın Beli
05 Ağu 2015 12:49 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:47

Hürriyet'ten kovulan ünlü yazar ilk kez Medyaradar'a konuştu! "Siyasi baskıyla kovuldum!"

Hürriyet Gazetesi duayen yazarlarından Yalçın Doğan'ın işine son verdi Yalçın Doğan’a Medyaradar’dan Alev Gürsoy Cimin ulaştı ve sıcağı sıcağına konuştu.

Hürriyet Gazetesi’nde şok bir ayrılık gerçekleşti. Amiral Gemisi’ne yıllarca emek veren usta kalem Yalçın Doğan gazeteden kovuldu. Yalçın Doğan'ın bugün Hürriyet'te yazı günüydü ancak son yazısı da yayınlanmadı.

Olayın duyulmasının hemen ardından usta yazara Medyaradar'dan Alev Gürsoy Cimin ulaştı. Bakın Yalçın Doğan, gazeteden ayrılmasıyla ilgili neler söyledi?

İşte o konuşma;

Yalçın Bey, çok geçmiş olsun üzücü bir haber duyduk, emin olmak için sizi aradım, çünkü inanamadım, doğru mudur?

Teşekkür ediyorum. Evet doğru…

Peki, neden, gerekçe nedir?

Tam olarak şu an ben de bilmiyorum. Siyasi baskı olabilir.

Kovulma talimatınızı veren isim kim peki?

Gazetenin kendi içinden değil ondan eminim. Yukarıdan. Ya patrondan geldi direkt işten atılma talimatım ya da daha yukarıdan veya patrona tepeden bir şey geldi, bilemiyorum.

Ekonomik nedenler denildi ama size gelene kadar onlarca yazar var, bu açıklama çok da tatmin edici gelmedi kimseye?

Komik olmayalım. Orada dünya kadar insan var. Ekonomik gerekçe ile ne ilgisi var?

Son günlerdeki sert yazılarınız da etkisi var mı acaba? Size nasıl tebliğ edildi bu?

Şu an çok net bilmiyorum, yazıların da duruşun da etkisi elbette vardır. Bana zaten telefonla haber verildi. “Çok üzgün oldukları, ancak yukarıdan gelen baskı sonucu bunu yapmak durumunda kaldıkları" söylediler. Şu an olay çok yeni olduğu için inan bilmiyorum nedir, ne değildir, her şey olabilir. Belki de bir birikimin nedeni. Ama ekonomik olmadığından eminim, öyle olsaydı benimle birlikte en az 50 kişi daha gönderilirdi. Ben o gazetenin en eski yazarlarından biriydim; Şu anda sadece düşünüyorum o nedenle çok da fazla konuşmak istemiyorum. Birkaç güne her şey netleşir.