Medya
23 Tem 2012 15:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:57

HÜRRİYET'TEN AYRILAN HANGİ YAZAR GAZETEYE DAVA AÇIYOR?

Ünlü yazar Hürriyet gazetesine karşı 1 TL'lik manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Tuna Kiremitçi, bu ay başında ayrıldığı Hürriyet gazetesine karşı 1 TL’lik manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Kiremitçi'nin Evrende Bir Yer isimli blog'unda yer alan yazısı:

Hürriyet'e açtığım dava hakkında

İnsanların hakları olduğuna inanıyorum. Küçük ya da büyük olmamız fark etmiyor.

Biz yazarlar, sıradan insanlarız. Hatta bazen, filler karşısındaki fareler gibiyiz. Ama bu dünyada farelerin bile filler karşısında haklarını savunmaları gerektiği muhakkak.

Karşımızdaki gücün ne kadar büyük ya da azametli olduğu önemli değil. Adaletsizliğe kolayca boyun eğmemeliyiz.

Yazmak da diğer mesleklere benzer. Belli sebeplerle işe alınma ya da işten çıkarılma hakkımız var. Bütün çalışanlar gibi. İşinizi iyi yaparsanız sorun yoktur, aksi takdirde, neyin yanlış olduğunu öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Saygınlığınız adına.

Büyük güçler, şirketler, hatta ülkeler bile bunu hatırlamalıdır. Şu dünyada canlarının her istediğini yapamazlar. Onlar bize adaletsiz ve üslupsuz davranamazlar. Biz de onlara davranamayız.

Ve gazeteler, yazarlarının mesleki itibarlarını ve kamusal imajlarını durup dururken zedeleyemezler. Çünkü isteyince yazarlarının haklarını görmezden gelmeleri mümkün değildir.

Özet olarak, Hürriyet’e karşı 1 TL’lik manevi tazminat davası açmaya karar vermiş bulunuyorum. Somut bir sebep göstermedikleri, okunma ve paylaşım oranı verilere göre en yüksek köşelerinden birine karşı haksız ve üslupsuz davrandıkları için.

Hürriyet diğer şirketler gibi bir şirkettir, ben de diğer çalışanlar gibiyim. Onların beni davet ederken söyledikleri gibi, “en güçlü yazarları kazanmak” haklarıdır. Benim de mesleki saygınlığımı korumak ve eksiklerim olduysa önceden bilgilendirilmek hakkım var.

Eğer yeterli görülmüyorsa, mantıklı olan bunu söylenmesi ve bizim daha sıkı çalışmamızdır. Sorumluluk sahibi bir yazar olarak, somut bir sebep olmaksızın ve mesleki saygınlığı zedeleyecek şekilde, saygısızca işten çıkarılmayı beklemediğimi söylemeliyim.

Avukatım Sedef Erken, gerekli dosyayı bu hafta hazırlayacak. Davayı kazanmak ya da kaybetmek önemli değil. Önemli olan, emsal teşkil etmek.

Kamuoyunu bu konuda bilgilendirmeyi ve “boşa zaman harcadığımı” söyleyenler dahil tüm dostlarıma teşekkür etmeyi, kendime borç bilirim.

Saygılarımla.
Tuna Kiremitçi