Hürriyet'in dosta düşmana yaranamayan yayıncılık anlayışı!

Hürriyet gazetesi yanıyor. 15 Temmuz kahramanı Hande Fırat'ın yaptığı haber yüzünden soruşturma başlatıldı, yayın yönetmeni görevden alındı. Neden böyle oldu, bundan sonra ne olacak? Murat Tolga Şen'in yazısını okuyun!

Hani şu lunaparklardaki, insanın yüreğini hoplatan hız trenleri var ya, Hande Fırat’ın kariyeri iyice rollercoaster macerasına döndü. 15 Temmuz’un telefon tutucusu olarak, hükümet ve seçmenleri tarafında epey şöhret ve prestij kazanmıştı, hatta kitap bile yazdı ama şu “Karargah rahatsız” haberi hem onun hem de Hürriyet’in (aslında tüm Doğan Medya’nın) başını yaktı.
 
Ortada çok sıkıntılı bir durum var mı bilmiyorum ama neredeyse muhtıraymış gibi yorumlanan bu haberden sonra Hürriyet ve Hande Fırat sıkıntılı günler yaşıyor. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan bir suç duyurusunu kabul ederek yayınlanan haber için soruşturma başlattı. Gazetenin Ankara Temsilcisi Hande Fırat ifadeye çağırıldı. Ahmet Hakan bugün köşesinden panikle "Konuşsanıza Hulusi Paşa! Neden susuyorsunuz ki?" dedi. Durum fena anlayacağınız.
 
Son olarak Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin görevden alındı. Ergin bu göreve Ağustos 2014'te getirilmişti. Onun yerine Fikret Bila’nın geleceği konuşuluyor. Hande Fırat’a ne olur? Bir “telefon tutucu” olarak hala bir miktar kredisi kalmıştır belki ama uzun vadede onun da işi zor.
 
Hande Fırat, Altın Kelebek ödül töreni gecesinde 15 Temmuz gecesi canlı yayında cumhurbaşkanının konuştuğu telefon görüşmesini yapmanın karşılığı olarak Aydın Doğan’dan çeyizini düzmesini istediğini söylemiş, Aydın Doğan da “çeyiz ne ki düğününü bile ben yapacağım” demişti. Bana göre asıl skandal buydu ama kimse üstünde durmadı. Hani biz bazı şeyler vatan-millet uğruna yapılıyor sanıyoruz ya, o iş öyle değilmiş, köşe koltuk takımı karar verme aşamasında daha etkili!
 
Hürriyet’in genel durumu ise çok vahim. Tuhaf bir yayıncılık anlayışı hasıl oldu bu gazeteye, açıp bakıyorum; ya kendi kurumlarına, yazarlarına vs. gizli PR yapıyor ya da hükümeti övüyor, sonra birden böyle “karargah rahatsız” haberleri yapıp mahalleyi yangın yerine çeviriyor.
 
Sizin hiç mükemmel bir ödül töreniniz oldu mu?
 
Oscar yaygarası genel olarak ilgimi çekmez. Önemsemediğimden değil, sosyal medyada yapılan analizlerin saçmalığından. Oscar’a 5-10 gün kala neredeyse bir iddia bayi açmaya gidecek kadar abartılıyor bu durum.
 
Arkadaşlar arasında konuştuğumuz sırada yaptığım tahminlere bakarım; çoğu tutar, “iyi ne güzel” deyip geçerim. Sinema yazarlığımın kıymeti Oscar biliciliğinden gelsin istemem. Türkiye’de yaşıyorum ne de olsa, memleket sinemasının dertleri var, kafayı asıl onlara yormak lazım.
 
Bu senenin Oscar’larında öyle bir şey yaşandı ki kimse kazanan filmleri, oyuncuları vs. konuşmuyor, herkes işin magazininde. En iyi filmi anons etmek için sahneye çıkan Warren Beaty ve Faye Dunaway ikilisi (Bonnie ve Clyde ) yanlış verilen zarf yüzünden bir hata yapınca ortalık karıştı. Sevinç çığlıkları atarak sahneye çıkan La La Land ekibi oradan hüsranla ayrıldı. Oscar tarihinde görülmüş şey değil ama gördük işte ne oldu yani; dünyaya meteor mu çarptı, insanlığın sonu mu geldi? Emma Stone psikolojik tedavi mi görecek bir daha oynayamayacak mı, ne?
 
Tüm sosyal medyam dün sabahtan beri bu konunun işgali altında. Zalimce bir eleştirel bakışla yapılan hatayı yerden yere vuruyor yurdum insanı… Bana çok komik geldi bu tepkiler açıkçası. Evet, ortada vahim bir hata var ama sanırsın bizdeki ödül törenleri 10 numara! O yüzden biz de Amerikalılarla birlikte ve onlar kadar şaşırıyoruz. Konu ödül töreniyse; adamlar 89 yılda bir hata yapıyor, biz yılda 89 hata yapıyoruz, alışık olmamız gerekiyor böyle şeylere…
 
Fikrimi merak ediyorsanız, La La Land çok sevimli ama ödül mevsiminde kıymeti abartılmış bir filmdi. “Allah’ın sopası yok” derler ya. Bence bu yukarıdan gelen bir işaret. Film ekibi dahil herkes böyle yorumlasın ya da belki Trump yaptırmıştır, Amerikan liberalleri saldırsın hemen (yapıyorlar zaten sanırım).
 
MURAT TOLGA ŞENmurattolga@gmail.com