Gündem
10 Ağu 2015 09:58 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:47

Hürriyet'e reyting sahtekarlığı suçlaması!

Sabah'ın haberine göre internet haber siteleri arasında kıyasıya devam eden reyting yarışında, hile skandalı patlak verdi.

Hürriyet'in internet sitesi istatistiklerinde hile ortaya çıktı iddiasında bulunan Sabah gazetesi, Milliyet ve Hürriyet arasındaki internet trafiği kavgasına dahil oldu. 

İşte Sabah gazetesinin Hürriyet'i reyting sahtekarlığı ile suçlayan o haberi: İnternet reyting ölçüm firması Comscore'a göre site, sadece geçtiğimiz nisan ayında 500 milyon fazladan sayfa görüntüleme saydırmış.

Ancak fazla yapılan ölçüme göre bile hürriyet internet, rakipsiz liderliğini sürdüren milliyet.com.tr'nin çok gerisinde kaldı. Comscore, hürriyet internetin 6 aylık rakamlarını düşürünce, aradaki fark daha da açıldı.

Mayıs ayında, birinci sırada bulunan milliyet.com.tr, sadece masa üstü cihazlardan 13 milyon 940 bin farklı okura ulaşmıştı. İlk açıklanan sonuçlarda hürriyet.com.tr ise 11 milyon 404 bin ziyaretçi rakamında görünüyordu. Comscore'un düzeltme yapmasının ardından bu rakam 10 milyon 148 bine düştü.

Haziran ayında milliyet.com.tr comscore verilerine göre 13 milyon 862 bin (masa üstü) tekil okura ulaştı. Düzeltilmiş ölçümlerin ardından yine comscore verilerine göre hürriyet.com.tr aynı aynı ayda 10 milyon 491 bin ziyaretçi rakamında kaldı.Hürriyet'in, internet sitesinin ziyaretçi sayılarıyla ilgili istatistiklerle oynadığı anlaşıldı. ABD'de internet reyting sayımı yapan güvenilir Comscore firması, hurriyet.com.tr'nin site ziyaretçi ve sayfa görüntüleme istatistiklerinde fazladan sayım yapıldığını belirledi. Böylece 6 aydır sitesine daha çok ziyaretçi gelmiş gibi gösteren Hürriyet'in bu oyunu, ABD'den dönmüş oldu.

RESMİ YAZIYLA DUYURU
Comscore bu tespitini bir de duyuru ile açıkladı. Duyuruda Hürriyet'in güncellemeden sonra gerek tekil ziyaretçi gerekse de sayfa görüntüleme rakamlarındaki fark dikkat çekiyor Site, mart ve nisan 2015'te sayfa görüntülenme sayısını 500 milyon fazla göstermiş. Diğer 4 ayda da ciddi oynamalar mevcut... Yenilenen verilere göre; Hürriyet, Nisan 2015'te fazladan yüzde 14.22, Mayıs 2015'te 12.38, Mart 2015'te 4,46, Şubat 2015'te 2,78, Ocak 2015'te 5,24 ve Aralık 2014'te 2.60 tekil kullanıcı saydırmış. Comscore rakamlarına göre bu hileye rağmen Hürriyet yine de en çok ziyaret edilen site unvanını eline alamadı.

REKLAM PAYI İÇİN ÖNEMLİ
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Reklam verenler ABD'li Comscore'un verilerini esas alarak bütçelerini kurguluyorlar. Comscore firmasının bir yazılım açığını bulduğu zannedilen hurriyet.com.tr de bu açığı kullanarak ölçümlerde uzun süre kendisini olduğundan yüksek değerlerde gösterdi ve böylelikle reklam payından daha yüksek gelir elde etti. Hürriyet'in internet tıklanmalarındaki artış, en yakın rakipleri tarafından da şaşırtıcı bulunmuştu. Durumu fark eden Amerikalı firma, 'hurriyet. com.tr'nin listedeki son 6 aylık ölçümlerini düşürdü.