Polemik & Kulis
05 Tem 2014 15:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:24

Hürriyet ile Milliyet'ten tık savaşları! Mobil dünyanın lideri kim?

Hürriyet'in dün yayımladığı "Mobil dünyanın da lideri Hürriyet" başlıklı haberine Milliyet'ten jet hızında yanıt geldi: "O senin dünyan! İnternet, cep, tablet açık ara lider Milliyet"

İşte kavgaya yol açan o iki haber:

Mobil dünyanın da lideri Hürriyet (4 Temmuz 2014, Hürriyet)
Hürriyet, dijitalde lider haber merkezi olmaya devam ediyor.
HÜRRİYET, dijitaldeki hızlı yükseleşini mobil cihazlarla sürdürmeye devam ediyor. IAB'nin hazırladığı Mayıs 2014 raporuna göre Hürriyet, tablette ve akıllı telefonda en çok ziyaret edilen haber sitesi oldu.
DİJİTAL alanlardaki yatırımlarını hızla sürdüren Hürriyet, en yüksek erişim oranına sahip haber sitesi olduktan sonra şimdi de akıllı telefon ve tabletleri kapsayan mobil dünyanın lideri oldu. Dünya çapından dijital reklam ve pazarlama konusunda en etkili kurum olan Internet Advertising Bureau'nun (IAB) Gemius verileriyle ilk kez açıkladığı 2014 Mayıs internet ölçümleme raporuna göre Hürriyet, hem bilgisayarda hem tablette hem de akıllı telefonlarda birinci oldu.
'CEP'TEN 2 MİLYON KİŞİ
Akıllı telefonlarla üzerinden en fazla gerçek tekil kullanıcıya sahip olan Hürriyet'i mayıs ayında 2.1 milyon kişi ziyaret etti. Sayfa gösterimi bakımından da birinci olan Hürriyet'in akıllı telefonlarındaki sayfalarına kullanıcılar 132 milyon kez dokundu. Hürriyet mobil çağın en önemli akıllı cihazları arasında yer alan tablette de liderliğini sürdürdü. Söz konusu dönemde haber sitelerinin yanı sıra Türkiye'deki diğer tüm sitelere fark atan Hürriyet, tablette 1.2 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Buna ek olarak Hürriyet, 53.6 milyon sayfa gösterimiyle haber siteleri arasında yine liderliğini sürdürdü.
BİLGİSAYARDA LİDER
Hürriyet, bilgisayarlar başındaki okuyucularıyla liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Gerçek tekil kullanıcı sayısı bakımından 'hurriyet.com.tr', Facebook, Twitter ve YouTube gibi yabancı siteler dışında en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olarak listede yer aldı. Aylık 7.6 milyon gerçek tekil kullanıcıya sahip olan hurriyet.com.tr'nin mayıs ayındaki sayfa gösterimi sayısı 1 milyarı geçti. Hurriyet.com.tr böylece sayfa gösterimi sayısı bakımından yerli ve yabancı siteler arasında dördüncü sırada yer aldı.

İnternet, cep, tablet açık ara lider Milliyet
İnternetten sonra mobil dünyada da haberin lideri Milliyet oldu. Uluslararası araştırma şirketi comScore'un mayıs ayı verilerine göre en yakın rakibi ile arasındaki farkı 4 milyona taşıyan milliyet.com.tr, cep ve tabletin de birincisi.
Milliyet, dijital dünyada tüm haber sitelerini açık ara ile arkasında bırakıp her alanda liderliğini rakiplerini kıskandırarak sürdürüyor. İnternette ortaya çıkan ezici farktan sonra comScore, 2014 yılının Mayıs ayı tablet PC ve akıllı cep telefonu sonuçlarını da açıkladı. Uluslararası bağımsız araştırma şirketi comScore'un yayımladığı rapora göre Milliyet.com.tr, akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda da bütün rakiplerini arkasında bıraktı.
İkincilik için mücadele...

Milliyet'in ölçülmediği bazı verileri görünce 'liderliğini' ilan eden haber siteleri, comScore verilerinin açıklanması ile zor duruma düştü. İnternette gerçek tekil kullanıcı sayısında Mayıs ayında Milliyet.com.tr'nin en yakın rakibi olan Hürriyet.com.tr ile arasındaki farkı 4 milyon kişiye çıkarttığı ilan edilmişti. Sonunda, comScore'un merakla beklenen Mayıs ayı akıllı telefon ve tablet istatistikleri de açıklandı.

Akıllı telefon ve tabletlerde Milliyet, 5 milyon 290 bin tekil kullanıcı sayısına ulaşarak birinci oldu.

Milliyet.com.tr'yi Mynet.com takip ederken, Hürriyet.com.tr ise üçüncü oldu.
İnternet dünyasında habere büyük ilgi var

Yapılan ölçümlerde iPhone, Android telefon, iPad ve Android tablet kullanıcıları ayrı ayrı kategorilerde de değerlendirildi.

Her kategoride Milliyet birinciliği elde ederken, Mynet ikinci sırada yer aldı. Hürriyet ise sadece iPhone kategorisinde Mynet'i geçmeyi başarıp ikinci sıraya çıkabildi.

Ölçümlemelerde Türk kullanıcıların davranış biçimleri de ortaya çıktı. Türkiye'de akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda en çok haber siteleri ziyaret edildi. Haber sitelerini sosyal medya mecraları takip etti.

Uluslararası araştırmalara imza atan comScore, tüm internet sitelerini birlikte ölçerek sonuçlarını açıklıyor ve bu nedenle gerek dünyada gerekse Türkiye'de reklamverenler tarafından kabul ediliyor.