Medya
03 Tem 2017 09:46 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:57

Hürriyet Gazetesi'ndeki Temiz Eller Operasyonu bu kez kimlere uzandı?

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bugün köşesinde hem Hürriyet gazetesinde "kadrolu" foto muhabiri olup he de dışarıda stüdyo kurarak Hürriyet'e parayla fotoğraf çeken iki ismi deşifre etti.

Haftalardır köşesinde, bazı muhabir, yönetici ve yazarların Hürriyet’i ofis gibi kullanıp, kişisel çıkar peşinde koşmalarıyla mücadele eden gazetenin ombudsmanı Faruk Bildirici, gazetenin foto muhabirleri Emre Yunusoğlu ile Muhsin Akgün'e tepki gösterdi. Söz konusu iki isme "Hürriyet’in kadrolu bir elemanının Hürriyet’in de muhatabı durumundaki kişilerle iş/ücret ilişkisine girmesi, bunun için stüdyo kurması doğru mu?” sorusunu yönelttiğini ifade eden Bildirici, "Yunusoğlu gibi Akgün de gazeteye nadiren uğruyor; öğrendiğim kadarıyla ikisine de dışarıda iş yapmaları için gazete yönetimi tarafından verilmiş resmi bir izin yok" diye yazdı.

MEDYA TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici bugüne kadar medya tarihinde pek görülmemiş bir şeyin yıllardır Hürriyet içerisinde yaşanıp gittiğini ancak kimsenin de haberi olmadığını ortaya çıkardı...

Hürriyet gazetesinde foto muhabirliği yapan iki ismin, dışarıda da stüdyo kurarak hem Hürriyet'e hem de başka kurumlara ücretli fotoğraf çektikleri ortaya çıktı...EMRE YUNUSOĞLU'NU AYŞE ARMAN YAKTI!

Ayşe Arman, röportajları için Hürriyet foto muhabiri Emre Yunusoğlu'nun Asmalımescit'teki stüdyosunda para verip çektirdiği fotoğrafları kullandığını instagram sayfasından "Bir sürü profesyonel fotoğrafçıyla çalışıyorum, biri de @emreyunusoglu. Arkadaşım olduğu için biraz indirim yapıyor ama çatır çatır parasını alıyor" notuyla ilan etti...

Faruk Bildirici'nin sorusu üzerine Emre Yunusoğlu ise "Ayşe Arman'ın yazdıkları gerçek dışı" dedi...OMBUDSMAN'A CEVAP BİLE VERMEDİ!

Bir diğer Hürriyet Foto Muhabiri Muhsin Akgün de, kendisi için dışarıda bir stüdyo kurmuş ve para karşılığı fotoğrafçılık yapıyordu... Hem de bunu kurduğu internet sayfasında açık açık ilan etmişti...

Faruk Bildirici, Muhsin Akgün'e de konuyu sordu ancak cevap alamadı...

GAZETEYE NADİREN UĞRUYORLAR VE GAZETE YÖNETİMİNİN İZNİ YOK!

Bildirici yazısında şu gerçeği itiraf etti: "Kısa bir araştırmayla şunları öğrendim; Yunusoğlu gibi Akgün de gazeteye nadiren uğruyor; öğrendiğim kadarıyla ikisine de dışarıda iş yapmaları için gazete yönetimi tarafından verilmiş resmi bir izin yok."

HÜRRİYET KENDİ MUHABİRİNİN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA 75 DOLAR ÖDEDİ!

Faruk Bildirici, Hürriyet'in iki foto muhabirinin yaptıkları şeyin meslek etiği açısından problemli olduğunu belirtip bunu bir örnekle açıkladı:

"Ertuğrul Özkök’ün köşesinde 18 Mart 2017’de yayınlanan Ferzan ÖzpetekTuba Büyüküstün fotoğrafına “Milliyet Sanat” imzası konulmuş; Milliyet Sanat da bu fotoğraf için Hürriyet’e 75 dolarlık fatura çıkarmıştı. Ama Milliyet Sanat için o fotoğrafı çeken Muhsin Akgün’dü. Sonuçta Hürriyet, kendi elemanının çektiği fotoğrafa telif ödemek zorunda kalmıştı!"

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ